Wicepremier zachęca Belgów do kupowania polskich produktów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
08-04-2015,22:25 Aktualizacja: 08-04-2015,22:35
A A A

Janusz Piechociński podkreśla, że naszemu krajowi zależy na sukcesywnym zwiększeniu wolumenu dwustronnych obrotów handlowych. Jednym z kluczowych obszarów działania może okazać się eksport produktów rolno-spożywczych.

- Belgia od lat jest ważnym partnerem handlowym Polski czego dowodem są m.in. dane o obrotach towarowych w 2014 r., które osiągnęły rekordową wartość 7,6 mld euro - mówił wicepremier i minister gospodarki podczas spotkania z ambasador Belgii w Polsce Colette Taquet.

Piechociński przypomniał, że na niedawnym spotkaniu z premierem Flandrii rozmawiał o możliwościach organizacji wspólnych przedsięwzięć promujących polską żywność.

Szef resortu gospodarki dodał, że docenia zaangażowanie inwestycyjne ponad 700 firm belgijskich w Polsce. Wartość zainwestowanego przez nie kapitału wyniosła 3,3 mld euro, co plasuje Belgię na 13. miejscu wśród głównych inwestorów zagranicznych.

- Planujemy działania wspierające firmy belgijskie w Polsce oraz polskie w Belgii. Zależy nam na przyciąganiu i zwiększaniu napływu inwestycji zagranicznych, w tym belgijskich do naszego kraju - zaznaczył Janusz Piechociński.

Charakterystyczną cechą polsko-belgijskiej wymiany handlowej jest jej silna koncentracja na regionie Flandrii. Z Flandrią realizujemy około 85 proc. łącznych obrotów między Polską i Belgią, na Walonię przypada 13 proc., a na region Brukseli 2 proc. - informuje Ministerstwo Gospodarki.

Głównymi grupami towarowymi w eksporcie do Belgii w 2014 r. były: urządzenia mechaniczne i elektryczne, pojazdy mechaniczne, wyroby nieszlachetne, tworzywa sztuczne oraz wyroby mineralne.

W polskich dostawach do Belgii maszyny i urządzenia, sprzęt elektryczny oraz pojazdy  stanowiły łącznie prawie 35 proc. eksportu. Najważniejszymi towarami sprzedawanymi do Belgii były: oleje ropy naftowej, części i akcesoria samochodowe, pojazdy samochodowe, siedzenia samochodowe,  meble do siedzenia, kable metalowe, itp.
 
Największy udział w naszym imporcie z Belgii miały: mięso wieprzowe, pojazdy samochodowe. Oprócz tego importowano polimery, etyleny oraz leki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

28.05.2021 - 31.08.2021 pomoc dla pszczelarzy zobacz więcej

31.07.2021 - termin płatności składki KRUS za III kwartał

do 2.08.2021 - termin składania wniosków do ARiMR o "Wsparcie na zalesienie i tworzenie terenów zielonych"

21.06 - 19.08.2021 - termin składania wniosków o wsparcie finansowe na "Modernizacja gospodarstw rolnych"