Wybuchają kolejne ogniska ASF i trudno otworzyć azjatyckie rynki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2017,11:00 Aktualizacja: 14-09-2017,12:17
A A A

Zaostrzone przepisy o bioasekuracji mogą pomóc producentom w eksporcie wieprzowiny. Choć wywóz mięsa rośnie, to z powodu ASF wciąż zamknięta jest dla nas większość dużych rynków azjatyckich. Powrót do Chin, Korei i Japonii może być trudny, więc producenci liczą na pomoc rządu.

- Afrykański pomór świń jest problemem dla branży. Sprawia, że nie jest w stanie się rozwijać, traci dostęp do rynków zewnętrznych. To również ograniczenia w produkcji trzody chlewnej, następnie mięsa czy wędlin na obszarach, gdzie pojawia się ognisko - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Dariusz Formela, prezes zarządu Gobarto (dawniej PKM Duda), firmy zajmującej się rozbiorem czerwonego mięsa.

asf, dziki, ognisko asf, bioasekuracja

Ognisko ASF wybuchło po raz 97

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wyznaczeniu 97 ogniska ASF w Polsce od 17 lutego 2014 r. Tym razem wybuchło ono w województwie mazowieckim. Ognisko ASF nr 97 od 17 lutego 2014 r., a 74 od 8 czerwca tego roku,...

- To zaś ma bardzo duży wpływ na funkcjonujące zakłady na ścianie wschodniej. Zaostrzone przepisy o bioasekuracji sprawiają, że gros gospodarstw rolnych, które produkowały trzodę chlewną, niestety, zamyka się - dodaje ekspert.

Resort rolnictwa w połowie lipca zaostrzył przepisy dotyczące bioasekuracji, które mają zapobiegać szerzeniu się ASF. To m.in. nowe wymogi dotyczące ogrodzenia gospodarstwa, gdzie trzymane są zwierzęta, wdrożenia programu monitorowania i zwalczania gryzoni czy okresowych zabiegów dezynsekcji.

Już wiadomo, że nowych zasad nie będzie w stanie spełnić ponad 2,7 tys. gospodarstw, w których utrzymywane jest ok. 35,2 tys. świń. Najwięcej oświadczeń o rezygnacji z hodowli trzody złożono w województwach: lubelskim - 1,35 tys. na 17,7 tys. świń, podlaskim - 912 oświadczeń na 10,8 tys. świń i mazowieckim - 447 oświadczeń na 6,6 tys. świń.

- Z punktu widzenia konsumenta ASF nie ma specjalnego znaczenia. Produkty ze stref zapowietrzonych generalnie są bezpieczne dla zdrowia przeprowadzane w określonej obróbce termicznej. Większe jest ryzyko sprzedażowe, jeśli chodzi o producentów mięsa, którzy chcieliby eksportować - tłumaczy Formela.

[WIDEO] Mówi Dariusz Formela, prezes zarządu Gobarto (wcześniej PKM Duda)


asf, walka z asf, bioasekuracjai, zakaz hodowli świń, wybicie świń

Hodowcy mają żal. Rząd walczy z ASF likwidując małe gospodarstwa

Rząd stara się w jak największym stopniu pomóc rolnikom, którzy ponoszą straty w wyniku afrykańskiego pomoru świń. Są to rekompensaty za niższe ceny sprzedaży świń czy z tytułu rezygnacji z chowu tuczników do końca 2018 roku -...

Paradoksalnie mimo ASF sprzedaż zagraniczna polskiej wieprzowiny rośnie. ARR podaje, że przez pierwsze cztery miesiące 2017 roku sprzedano 248 tys. ton żywca, mięsa, przetworów i tłuszczów wieprzowych. To wzrost o 11 proc. w skali roku.

Raport BGŻ BNP Paribas "Globalny rynek mięsa czerwonego" wskazuje, że w styczniu i lutym największymi eksporterami tego gatunku mięsa z UE na rynki trzecie były Niemcy, Hiszpania i Dania.

Polska, z 35,8 tys. ton zajmowała 6 miejsce z 15 proc. wzrostem rok do roku. Wieprzowinę wysyłamy przede wszystkim do USA i Hongkongu. Ze względu na ASF embargo na nasze towary wprowadziły jednak kraje azjatyckie. Zniesienie restrykcji mogłoby spowodować znaczny wzrost eksportu.

- Chiny, Korea i Japonia to na pewno atrakcyjne dla nas rynki. Obecnie zostaliśmy całkowicie wyparci i zastąpili nas Niemcy, Duńczycy i przede wszystkim Hiszpanie. Trudno będzie tam wrócić i tylko działalność ministerstwa rolnictwa jest w stanie otworzyć te rynki - ocenia prezes Gobarto.

Jeszcze kilka lat temu Japonia była trzecim pod względem wartości rynkiem, na który eksportowaliśmy wieprzowinę. W 2011 roku sprzedano tam mięso o wartości ok. 200 mln euro. Obecnie trwają rozmowy dotyczące pozwolenia na wywóz z terenów nieobjętych ASF.

- Liczymy, że będziemy w stanie wysyłać na te rynki nasze produkty. Nowe ogniska ASF nie ułatwiają prowadzonych rozmów. Tylko bioasekuracja pozwala w negocjacjach na szczeblu międzyrządowym dobrze argumentować, że polskie mięso jest bezpieczne - przekonuje na koniec Dariusz Formela.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA