Wirus ASF zabija świnie na Mazurach. 13 ognisko zostało potwierdzone

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
05-07-2019,12:05 Aktualizacja: 05-07-2019,12:06
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (5 lipca) o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Ognisko ASF numer 13 zostało stwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych 4 lipca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Gospodarstwo, do którego dostał się wirus afrykańskiego pomoru świń, jest położone w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Jest to obszar zagrożenia określony w III części załącznika do decyzji KE 2014/709/UE.

trzoda chlewna, ceny tuczników, eksport wieprzowiny, afrykański pomór świń

Nadchodzą dobre czasy dla producentów trzody chlewnej?

Import unijnej wieprzowiny przez Chiny, wzrost pogłowia trzody chlewnej w krajach Unii Europejskiej i coraz wyższe ceny skupu żywca. Wiele wskazuje, że właśnie tak będzie wyglądać najbliższa przyszłość europejskiego rynku trzody chlewnej....

Hodowca świń utrzymywał w nim 41 zwierząt.

Jest to już ósme ognisko ASF stwierdzone w tym roku na Mazurach.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń w tym roku wybuchają z podobną częstotliwością jak w poprzednim oraz w podobnym czasie.

Wirus ASF, zdaniem organizatorów międzynarodowej konferencji weterynaryjnej która na początku czerwca odbyła się w Puławach, może się przedostać do gospodarstw między innymi na źle zdezynfekowanych kołach ciągników oraz maszyn rolniczych.

tuczniki, warchlaki, cena, Dania

Cena duńskich tuczników i warchlaków bez zmian

W Danii opublikowano 27 czerwca cenę tuczników i warchlaków w trzech kategoriach zdrowotnych. Notowania wszystkich grup zwierząt utrzymały się na poziomie sprzed tygodnia.   Spółka Danish Crown w ubiegłym tygodniu ustaliła...

Przypominamy, że pierwsze ognisko ASF w Polsce w 2019 roku potwierdzono 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Drugie ognisko w 2019 roku ASF potwierdzono 17 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1712 świń położonym w gminie Giżycko w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Trzecie ognisko ASF w tym roku zostało potwierdzone 29 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8012 świń położonym w gminie Orla w powiecie bielskim w województwie podlaskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Czwarte ognisko ASF potwierdzono 4 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

tuczniki, cena tuczników, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Notowania tuczników wciąż są wysokie, ponieważ ich podaż maleje

Ceny skupu trzody chlewnej według ISN (Wspólnota Interesów Niemieckich Hodowców Świń) są stabilne. Bez zmian pozostały one w Niemczech, Danii, Francji, Belgii oraz Austrii. Notowania tuczników na dużej niemieckie...

Piąte ognisko ASF potwierdzono 13 czerwca w gospodarstwie utrzymującym 21 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Ognisko ASF numer sześć potwierdzono 18 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie. Jest ono położone w gminie Łopiennik Górny w powiecie krasnostawskim w woj. lubelskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Ognisko numer siedem stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świnie w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Ognisko ASF numer osiem oraz dziewięć zostało potwierdzone tego samego dnia tj. 26 czerwca. Pierwsze z nich wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń położonym w gminie Budry w powiecie węgorzewskim w woj. warmińsko-mazurskim.

tuczarnia pod kontrakt, trzoda chlewna, Terraexim

Wybudował tuczarnię systemem gospodarczym i zaoszczędził

Budowa chlewni systemem gospodarczym pozwala zaoszczędzić część pieniędzy. Zdecydował się na nią Piotr Makowski, który wraz z żoną Beatą prowadzi gospodarstwo rolne od niemal 30 lat.   Beata i Piotr Makowscy z miejscowości Linne w woj....

Drugie zostało potwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 118 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w woj. warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

10 ognisko ASF zostało potwierdzone 27 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń położonym w gminie Olecko w powiecie oleckim w województwie warmińsko-mazurskim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

11 oraz 12 ognisko ASF zostało stwierdzone w woj. mazowieckim odpowiednio 1 oraz 2 lipca. Pierwsze z nich wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń położonym w gminie Maciejowice w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

12 ognisko wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń położonym w gminie Łaskarzew w powiecie garwolińskim w województwie mazowieckim. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2021

Hoduj z głową świnie:

-Pogłowie zmalało

-Ważny smak i zapach paszy

-Stosowanie enzymów w paszach dla prosiąt

-Prąd z gnojowicy

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2021

Hoduj z głową bydło:

-Zaburzenia rozrodu

-Na dobry start

-Inwestuje w kolejne roboty

-Monitoring kiszonek

-Krowy lubią czochradła

 

PRENUMERATA