10 ognisko ASF w Polsce i zarazem siódme w woj. warmińsko-mazurskim

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-06-2019,15:55 Aktualizacja: 28-06-2019,15:53
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował 28 czerwca o wyznaczeniu 10 ogniska ASF w Polsce. Tym samym czarny scenariusz dotyczący ognisk ASF w naszym kraju, który powtarza się od kilku lat, sprawdza się również w tym roku.

Ognisko ASF nr 10 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 27 czerwca z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Wirus dostał się do gospodarstwa, w którym utrzymywano 77 świń położonym w gminie Olecko w powiecie oleckim w województwie warmińsko-mazurskim.

tuczniki, ważenie tuczników, masa ciała tuczników, trzoda chlewna

Dlaczego warto ważyć prosięta i tuczniki?

Waga tuczników w różnych okresach tuczu może mówić o wielu parametrach produkcyjnych oraz wskazywać na status zdrowotny tych zwierząt. Regularne ważenie tuczników wymaga odpowiedniej organizacji produkcji, zakupu wagi...

Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Jest to już siódme ognisko ASF stwierdzone w tym roku na Mazurach.

Przypominamy, że pierwsze ognisko ASF w Polsce w 2019 roku potwierdzono 29 stycznia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 67 świń położonym w gminie Gołdap w powiecie gołdapskim w województwie warmińsko-mazurskim.

Drugie ognisko w 2019 roku ASF potwierdzono 17 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1712 świń położonym w gminie Giżycko w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Trzecie ognisko ASF w tym roku zostało potwierdzone 29 maja w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8012 świń położonym w gminie Orla w powiecie bielskim w województwie podlaskim.

Czwarte ognisko ASF potwierdzono 4 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie położonym w gminie Izbica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim.

ceny wieprzowiny w skupie, wieprzowina, trzoda chlewna, marcin bustowski, Tadeusz Romańczuk

Wiceminister podaje dane. Wieprzowina w skupie coraz droższa

- Poprawiła się sytuacja na rynku trzody chlewnej, w trzecim tygodniu czerwca średnia cena wieprzowiny w skupie wyniosła 5,83 zł za kg. To wzrost o 43 proc. od początku roku - powiedział Tadeusz Romańczuk, wiceminister rolnictwa. Podczas...

Piąte ognisko ASF potwierdzono 13 czerwca w gospodarstwie utrzymującym 21 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Ognisko ASF numer sześć potwierdzono 18 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 świnie. Jest ono położone w gminie Łopiennik Górny w powiecie krasnostawskim w woj. lubelskim.

Ognisko nr 7 stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 19 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świnie w gminie Kruklanki w powiecie giżyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Ognisko ASF nr osiem zostało potwierdzone 26 czerwca w gospodarstwie, w którym utrzymywano 227 świń położonym w gminie Budry w powiecie węgorzewskim w woj. warmińsko-mazurskim.

Dziewiąte ognisko ASF zostało potwierdzone tego samego dnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 118 świń położonym w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w woj. warmińsko-mazurskim.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA