Ognisko ASF w woj. warmińsko-mazurskim. Piąte w tym roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-06-2019,12:00 Aktualizacja: 05-07-2019,11:45
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował 13 czerwca o wyznaczeniu piątego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Sprawdza się więc coroczny scenariusz, w myśl którego ogniska zaczynają się pojawiać w Polsce począwszy od czerwca.

- Mam nadzieję, że w czwarte ognisko ASF w tym roku będzie ostatnim - mówił zastępca głównego lekarza weterynarii Paweł Niemczuk podczas Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która w dniach 6-7 czerwca odbyła się w w Puławach.

Niestety wszystko wskazuje na to, że czarny scenariusz dotyczący ognisk ASF w Polsce, który powtarza się od kilku lat, sprawdza się również w tym roku.

przypadki asf, asf u dzików, wirus asf, afrykański pomór świń

ASF u dzików. Potwierdzono 35 nowych przypadków

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (11 czerwca) o nowych 34 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Przypadki ASF nr 2019/1177-2019/1211 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Główny lekarz weterynarii poinformował 13 czerwca o wyznaczeniu piątego ogniska ASF w Polsce.

Ognisko stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych w dniu 13 czerwca 2019 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr pięć wybuchło w gospodarstwie, w którym utrzymywano 21 świń. Jest ono położone w gminie Bartoszyce w powiecie bartoszyckim w województwie warmińsko-mazurskim.

Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Mapę ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) nr 2018/263 z dnia 20 lutego 2018 r. można znaleźć TUTAJ.

Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA