Sieci handlowe nie chcą mięsa ze stref ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
06-08-2021,10:55 Aktualizacja: 06-08-2021,10:48
A A A

"W imieniu Branżowego Porozumienia ds. Walki z ASF reprezentującego polskich rolników i przetwórców działających w branży mięsnej pragniemy zaapelować do Szanownego Pana Ministra o podjęcie pilnych działań oraz wprowadzenia systemowych rozwiązań mających na celu obronę fundamentalnej dla polskiego sektora rolno-spożywczego branży wieprzowej" czytamy w najnowszym komunikacie Porozumienia.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przetwórcy mięsa wieprzowego w Polsce od lutego 2014 roku zmagają się z postępującym na terenie kraju wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Strefa III ASF w ostatnich dwóch miesiącach powiększyła się o około 10-20%. Tym samy już 30% krajowej produkcji tuczników znajduję się w obszarze objętym ograniczeniami.

 • ASF występuje w Polsce od lutego 2014 roku
 • 30% krajowej produkcji tuczników znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami
 • Zakłady ubojowe mogą ubić zaledwie około 50% tuczników w III strefie ASF
 • Sieci handlowe nie chcą odbierać tuczników ze stref ASF
 • Sieci handlowe swoją polityką mogą przyczynić się do likwidacji wielu gospodarstw trzodowych

Pomoc finansowa dla producentów świń, skup żywca wieprzowego, grzegorz puda, walka z asf w polsce

Pomoc finansowa dla producentów świń

Pomoc finansową na wyrównanie utraconych dochodów dla producentów świń ze stref objętych ograniczeniami w związku z wystąpieniem ASF oraz preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji trzody chlewnej przewiduje projektowane...

Sieci handlowe łamią porozumienie

Najbardziej dotknięte regiony, tj. województwo wielkopolskie, powiat piotrkowski i żuromiński, charakteryzują się wysokim stopniem specjalizacji w produkcji trzody chlewnej, a dla wielu z tamtejszych gospodarstw chów tych zwierząt jest podstawowym źródłem dochodu.

"Oceniamy, że zakłady ubojowe korzystające z zaplecza surowcowego znajdującego się ww. regionach mogą ubić zaledwie około 50% tuczników w III strefie ASF" czytamy w komunikacie Porozumienia.

Na drodze do zwiększenia liczby ubojów przez zakłady stoją odmowy odbiorców, przede wszystkim sieci handlowych, dotyczące zakupu produktów pochodzących z tych tuczników.

Porozumienie wskazuje, że tym samym sieci handlowe łamią zobowiązanie podjęte trzy lata temu, w którym zadeklarowały odbiór produktów wieprzowych pochodzących ze stref ASF.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, VEZG, notowania tuczników, ASF

Cena tuczników w Niemczech. Złe wiadomości dla hodowców

Cena tuczników w najnowszym notowaniu niemieckiej dużej giełdy VEZG zmalała z 1,42 euro na 1,37 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. Cena tuczników w Niemczech przez ostatnie trzy tygodnie utrzymywała się na poziomie 1,42 euro....

Hodowcy świń postawieni pod ścianą

Obecna sytuacja wymaga natychmiastowej reakcji ze strony ministra rolnictwa. Ponadto do rozmów nad modelem współpracy powinny usiąść organizacje branżowe, strona rządowa i przedstawiciele sieci handlowych.

"Obecna polityka sieci handlowych doprowadzi do tego, że rolnicy produkujący w strefach ASF zostaną całkowicie pozbawieni możliwości konkurowania na rynku, a niejednokrotnie zmuszeni do rezygnacji z prowadzonej działalności" podkreślają przedstawiciele Porozumienia.

Pogłowie trzody chlewnej w obliczu tej sytuacji będzie dalej maleć, co pogłębi kryzys z jakim zmaga się polska branża wieprzowa od lat.

Brak długofalowych działań doprowadzi także do dalszego uzależniania się Polski i polskich konsumentów od importowanego mięsa wieprzowego.

"Brak podjęcia pilnych i spójnych działań ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z pozostałymi członkami Rady Ministrów oraz jednostkami podległymi i nadzorowanymi przez resort rolnictwa, w szczególności Inspekcji Weterynaryjnej, spowoduje nieodwracalne szkody dla krajowego chowu i hodowli trzody chlewnej oraz polskiego sektora mięsnego, a co za tym idzie dla całego krajowego rolnictwa oraz gospodarki narodowej" podsumowuje Porozumienie.

Pod apelem podpisali się:

 • Aleksander Dargiewicz - Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
 • Witold Choiński - Związek Polskie Mięso
 • Janusz Rodziewicz - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monika Piątkowska - Izba Zbożowo Paszowa
 • Wiesław Różański - Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego UPEMI
 • Ignacy Zaremba - Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS"

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA