Pięć filarów pomocy dla hodowców świń w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-08-2021,11:40 Aktualizacja: 03-08-2021,11:43
A A A

Minister Grzegorz Puda uruchamia program dla gospodarstw utrzymujących świnie w związku z ASF - przekazał resort rolnictwa. Na wsparcie pójdzie 200 milionów złotych.

Resort przypomniał, że obejmuje on istniejące, zmodyfikowane oraz nowe instrumenty zapewniające realizację działań prewencyjnych i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

40. ognisko ASF blisko granicy z Ukrainą

Główny lekarz weterynarii wydał komunikat dotyczący wystąpienia 40. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ognisko ASF nr 2021/40 zostało potwierdzone na podstawie wyników...

Pomoc dla rolników ma kilka aspektów i jest skierowana na: bioasekurację gospodarstw, eliminację następstw zjawiska zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, osłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń, wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

Łącznie na wszystkie zadania przeznaczono 200 mln zł.

W przypadku pierwszego komponentu, czyli bioasekuracji gospodarstw, zarezerwowano 15 mln zł. Program realizowany przez ARiMR umożliwia refundację połowy wydatków poniesionych na ten cel. Zwracane będą koszty zakupu mat dezynfekcyjnych, sprzętu do dezynfekcji, odzieży ochronnej, zabezpieczenia budynków - w których są utrzymywane świnie przed dostępem zwierząt domowych. Nabór wniosków w tym komponencie potrwa od 6 sierpnia do 27 sierpnia.

Najwięcej środków, bo 150 mln zł zarezerwowano na drugi filar programu, czyli wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF. Poinformowano, że nabór wniosków w tej części zostanie ogłoszony przez ARiMR w sierpniu, ale obejmie także pierwszy i drugi kwartał roku.

walka z asf w polsce, sejmowa komisja rolnictwa, hodowla świń, Czesław Nieśmiałek

Po 325 złotych dokładają do tucznika. Kto zwróci hodowcom różnicę?

Żeby zobrazować trudną sytuację hodowców świń w Polsce, najlepiej poznać liczby z konkretnego gospodarstwa. Wyliczenia przedstawił Czesław Nieśmiałek z powiatu piotrkowskiego (woj. łódzkie). - Ostatnie sprzedaże świnek mam...

Trzecim filarem programu pomocowego jest osłona finansowa zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych. Podobnie jak w pierwszym filarze, na ten cel zarezerwowano również 15 mln zł.

Pomoc polega na nieoprocentowanej pożyczce na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali świnie na obszarach ASF, w tym na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem przez producenta świń działalności rolniczej na obszarach ASF. W tej części nabór wniosków o pomoc już trwa.

Czwartym elementem programu jest odbudowa pogłowia świń. Ten komponent obsługiwany jest przez KOWR w formie niskooprocentowanej pożyczki oraz ARiMR (preferencyjny kredyt z dopłatą państwa do oprocentowania), umożliwiające sfinansowanie zakupu stada podstawowego świń, a także środków do produkcji rolnej w celu wznowienia produkcji świń. KOWR już przyjmuje wnioski w tej części programu z koli nabór ARiMR ma ruszyć jeszcze w sierpniu.

Piątym filarem jest z kolei wsparcie w zakresie rolniczego przetwórstwa oraz skracania łańcucha dostaw. Ministerstwo przekazało, że inwestycje w przetwórstwo jest realizowane na bieżąco ze środków PROW oraz planowane działania w ramach KPO, których rozszerzenie może stanowić impuls do rozwoju rzeźni rolniczych w strefach ASF. Zgodnie z założeniami KPO inwestycja musi być zrealizowana i rozliczona do końca czerwca 2026 r.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA