2,3 tys. stad z ograniczeniami ASF w kolejnym województwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-08-2021,13:50 Aktualizacja: 04-08-2021,14:05
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie został do tej pory potwierdzony w województwie kujawsko-pomorskim. Niestety, wskutek potwierdzonych w sąsiednich regionach ognisk ograniczenia związane z ASF dotknęły już 4 powiaty na Kujawach i Pomorzu.

Ograniczenia związane z wirusem ASF, jak informuje pomorska.pl, już 10 dni temu dotknęły powiat brodnicki.

Obszar objęty ograniczeniami czyli obszar niebieski, poprzednio strefa żółta, objęła kolejne 3 powiaty, do których należą grudziądzki, wąbrzeski i rypiński.

  • W woj. kujawsko-pomorskim nie stwierdzono wirusa ASF u dzików i świń
  • Ogniska ASF wybuchły blisko województwa kujawsko-pomorskiego
  • 4 powiaty w woj. kujawsko-pomorskim zostały objęte ograniczeniami ASF
  • Ograniczenia ASF dotyczą powiatów brodnickiego, grudziądzkiego, wąbrzeskiego i rypińskiego
  • W 4 powiatach znajduje się 2300 stad i około 288 tys. świń

Polski Związek Łowiecki, chłodnie na tusze dzików, walka z asf w Polsce, koła łowieckie

PZŁ zakupi chłodnie na dziki dużo później. Dlaczego?

Polski Związek Łowiecki poinformował o nowym terminie realizacji programu "Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń". PZŁ wnioskował o przedłużenie terminu zakupu m.in. 400 chłodni (na tusze dzików)...

4 powiaty objęte ograniczeniami

- Sytuacja jest niezwykle trudna. Nie wynika ona z tego, że nie dajemy sobie rady na terenie województwa, bo już jesteśmy wyjątkowym województwem, w którym nie ma żadnego ogniska, jeżeli chodzi i o dziki i o świnie - mówił dla pomorska.pl Jerzy Dymek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Ogniska ASF wystąpiły w województwie warmińsko-mazurskim w odległości nie przekraczającej 20 kilometrów od woj. kujawsko-pomorskiego oraz w mazowieckim w powiecie żuromińskim. One spowodowały, że Komisja Europejska wyznaczyła obszar niebieski, który obejmuje również 4 powiaty na Kujawach i Pomorzu.

Ograniczenia, jak wynika z informacji podanych przez pomorska.pl. obejmą około 2300 stad, w których utrzymywanych jest około 288 tys. świń.

Do tego dochodzi około 350 gospodarstw trzodowych, w których obecnie nie są utrzymywane świnie. W nich również Inspekcja Weterynaryjna musi przeprowadzić kontrolę.

Największa liczba stad i hodowanych świń, jak wynika z informacji podanych przez pomorska.pl, znajduje się w powiecie brodnickim i wynosi odpowiedni 923 oraz 111 496.

walka z asf w polsce, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, Janusz Wojciechowski

Dwa ogniska ASF i 1800 gospodarstw "uziemionych". Izba bije na alarm

Zarząd Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystosował stanowczy protest do Janusza Wojciechowskiego, komisarza do spraw rolnictwa UE. Chodzi o rozszerzenie stref z ograniczeniami w związku z ASF w tym regionie. Władze W-MIR wyraziły sprzeciw wobec...

W powiecie grudziądzkim liczba stad wynosi 486, a świń 69 917. W powiatach rypińskim i wąbrzeskim jest to odpowiednio 337 i 48 429 oraz 537 i 58 916.

Będą kontrole Inspekcji Weterynaryjnej

- Każdy, kto chce wywieźć świnie z terenu powiatu objętego ograniczeniami, musi zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii. Musi być wykonana kontrola stanu zdrowia zwierząt i to 48 godzin przed wysyłką i następnie zostaje wystawione świadectwo, które ma termin przydatności tylko 2 dni - tłumaczył dla pomorska.pl Jerzy Dymek.

Hodowcy muszą raz w tygodniu zgłaszać powiatowemu lekarzowi weterynarii wszystkie padłe świnie, jeżeli ich liczba przekracza dwie sztuki, w kierunku badań na obecność wirusa ASF.

Również wszystkie odstrzelone oraz padłe dziki muszą być badane pod kątem zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Jerzy Dymek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zwraca również uwagę na datę 1 listopada 2021 roku.

- Od wtedy wszystkie gospodarstwa, które chcą wysyłać zwierzęta, będą musiały posiadać słynne, niezwykle trudne dla spełnienia ogrodzenie. To jest ogrodzenie zarówno tego pomieszczenia, w którym utrzymujemy słomę, ale również tego pomieszczenia, w którym utrzymujemy zwierzęta - mówił Jerzy Dymek dla pomorska.pl

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA