Program odbudowy pogłowia loch ogłoszony. Branża jest zaskoczona

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-10-2023,10:00 Aktualizacja: 16-10-2023,10:12
A A A

Branża mięsna z zaskoczeniem przyjęła informację przekazaną przez ministra rolnictwa Roberta Telusa. Dotyczy ona ogłoszenia programu odbudowy pogłowia trzody chlewnej.

Hodowcy i producenci trzody chlewnej oraz przetwórcy są zaskoczeni stwierdzeniem ministra dotyczącego konsultacji założeń programu z przedstawicielami branży.

Przedstawiciele hodowców świń i przetwórców 4 października przekazali na ręce ministra rolnictwa pismo. Zawierało ono opracowane przez praktyków i przedstawicieli świata nauki uwagi i propozycje udoskonalenia planu odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ

hodowcy świń, produckja świń w cyklu zamkniętym, maciory, prosięta, tuczniki, lochy, pomoc finansowa, KE, wsparcie

Hodowcy świń otrzymali już blisko 340 mln zł w ramach pomocy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że na konta hodowców świń trafiło blisko 340 mln zł. Pieniądze trafiły na konta hodowców, którzy złożyli wnioski o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej....

Wszystkie zaangażowane organizacje bardzo mocno podkreślały w nim, że proces odbudowy pogłowia trzody chlewnej powinien mieć wymiar strategiczny i długofalowy.

Pismo do 11 października pozostało bez odpowiedzi. Tymczasem właśnie tego dnia minister rolnictwa ogłosił powstanie pilotażowego programu. Niestety nie uwzględnił w nich wszystkich postulatów branży.

Zaangażowani w konsultacje eksperci i przedstawiciele organizacji branżowych podkreślają, że strategia odbudowy pogłowia trzody chlewnej nie powinna stawać się elementem kampanii wyborczej.

Branża zauważa również, że tak szybkie ogłoszenie programu może sprawić, że po raz kolejny będziemy mieli do czynienia z dokumentem, który nie przełoży się na rzeczywiste efekty.

Hodowcy świń i przetwórcy mięsa oczekują dobrej i rzeczowej współpracy ze stroną rządową w stworzeniu programu, który ma zabezpieczyć przetrwanie branży do 2030 roku.

Hoduj z Głową Świnie, maciory, lochy, prosięta, warchlaki, tuczniki, Apra, genomika, żywienie, hodowla, ASF, dobrostan

Nowe wydanie Hoduj z Głową Świnie. Wideo

Hoduj z Głową Świnie jest to dwumiesięcznik skierowany do hodowców oraz producentów trzody chlewnej, lekarzy i techników weterynarii, a także doradców żywieniowych. Właśnie ukazał się najnowszy numer naszego magazynu. W...

O tym jak poważny jest ten problem świadczy fakt, że w ostatnim kwartale 2022 roku likwidowano 24 stada dziennie.

Opracowana przez przedstawicieli branży strategia odnowy pogłowia trzody chlewnej została opracowana 10 lat temu, a wobec braku działań wykonawczych, jej zapisy uległy dezaktualizacji i pozostały jedynie listą niespełnionych życzeń.

Przedstawiciele branży doceniają dobre chęci, ale skuteczność rozwiązań powinna być mierzona ich efektywnością i rzetelnymi konsultacjami z przedstawicielami branży, a nie szybkością i tempem wprowadzania zmian.

Organizacje zaangażowane w tworzenie strategii odbudowy pogłowia macior w Polsce to NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, Polski Związek Niezależnych Producentów Świń, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Związek Polskie Mięso, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Pismo skierowane do ministra rolnictwa przez wyżej wymienione organizacje znajdziesz TUTAJ

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ


 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA