Hodowcy świń mówią jednym głosem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-09-2023,14:20 Aktualizacja: 14-09-2023,15:12
A A A

Wychodząc naprzeciw problemom, z jakimi spotyka się polski rolnik chcący hodować i produkować trzodę chlewną, 5 największych organizacji trzodowych postanowiło nawiązać współpracę – mówi Bartosz Czarniak.

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus, Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej Polpig, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Związek Polskie Mięso oraz Polski Związek Niezależnych Producentów Świń wspólnie będą opracowywać rozwiązania dla branży trzody chlewnej.

Hodowcy chcą do tych rozwiązań przekonać Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  • 5 największych organizacji trzodowych postanowiło nawiązać współpracę
  • Warunkiem do odbudowy pogłowia świń jest krajowa produkcja prosiąt
  • ASF oraz budownictwo inwentarskie są głównymi problemami, które należy rozwiązać

hodowcy świń, produckja świń w cyklu zamkniętym, maciory, prosięta, tuczniki, lochy, pomoc finansowa, KE, wsparcie

Hodowcy świń do jutra mogą składać wnioski o wsparcie

Hodowcy trzody chlewnej, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z aktualnymi ograniczeniami na rynku rolnym, mogą się ubiegać o pomoc finansową. Hodowcy świń mogą składać wnioski tylko do 15 września 2023 r. Producenci świń do...

– Nasze prace trwają już od jakiegoś czasu, ale 13 września 2023 roku po raz pierwszy poszliśmy wspólnie z jednym stanowiskiem i głosem do ministerstwa, żeby rozmawiać o trzodzie chlewnej, między innymi z ministrem Krzysztof Cieciórą – mówi Bartosz Czarniak z PZHiPTCH Polsus.

Hodowcy uważają, że koniecznym warunkiem do odbudowy pogłowia świń jest krajowa produkcja prosiąt. W związku z tym w pierwszej kolejności opracowywane będą tematy związane z ASF-em oraz budownictwem inwentarskim.

Problem ASF wynika z niewystarczającego zwalczania choroby.

– Jesteśmy świadomi pracy zarówno Inspekcji Weterynaryjnej, głównego lekarza weterynarii, czy Polskiego Związku Łowieckiego. Jednak obserwując to, jak rozprzestrzenia się ta choroba dochodzimy do wniosku, że dotychczasowe działania są zbyt mało skuteczne i należy zastanowić się nad ich ewolucją – mówi Bartosz Czarniak.

Hodowcy chcą, aby ASF nie zagrażał polskiej produkcji i bezpieczeństwu żywnościowemu.

Temat budownictwa to pojęcie bardzo szerokie, ale w tym wypadku ogranicza się przede wszystkim do utrudnień, na jakie rolnicy trafiają podczas starania się o pozwolenie na budowę.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników w Unii Europejskiej spadły

Średnia cena żywca wieprzowego w krajach Wspólnoty spadła w ciągu tygodnia o 0,6%. Jednocześnie była ona o ponad 10% wyższa niż przed rokiem.   W dniach od 28 sierpnia do 3 września w Unii Europejskiej średnio za świnie rzeźne klasy E...

Często, w wyniku złej woli osób trzecich, procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę są blokowane, przeciągają się latami, co ma za zadanie zniechęcić hodowców świń do rozwoju.

– Dlatego pragniemy aby wszelkie procedury były prowadzone przez osoby posiadające wiedzę i aby nie była ona podważana przez ludzi, którzy działają jedynie z pobudek subiektywnych, a nie obiektywnych.

Grupa robocza ds. trzody chlewnej złożyła pisma, podpisane przez przedstawicieli wyżej wymienionych związków. Obecnie czeka na ustosunkowanie się ministerstwa rolnictwa do tych postulatów.

– Mamy nadzieję na owocne następne spotkania, które pozwolą na odbudowę produkcji trzody chlewnej w Polsce – mówi Bartosz Czarniak dodając:

– Pragnę zaznaczyć, ze nasza grupa jest otwarta na wszystkich tych, którzy chcą, podobnie jak my, odbudować produkcję świń w kraju i są gotowi do wspólnej pracy.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA