ASF. Bilans przypadków rośnie w Polsce i w Niemczech

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-01-2022,10:15 Aktualizacja: 07-01-2022,10:32
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń szerzy się w populacji dzików w Polsce i w Niemczech. Liczba przypadków zarówno w kraju, jak i u naszego zachodniego sąsiada, przekracza 3100.

Liczba przypadków ASF w 2021 roku w Polsce wzrosła do 3161. Choroba u tych zwierząt w ubiegłym roku została wykryta na terenie 10 województw.

Przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w ostatnich tygodniach były wykrywane głównie w województwie wielkopolskim, warmińsko-mazurskim oraz dolnośląskim.

  • Do tej pory w 2021 r. w Polsce potwierdzono 3161 przypadki ASF
  • Przypadki ASF u dzików w Polsce 2021 r. występują w 10 województwach
  • Najwięcej tj. 1426 przypadków ASF stwierdzono w woj. lubuskim
  • W ostatnich tygodniach liczba przypadków ASF najbardziej wzrosła w Wielkopolsce
  • Liczba przypadków ASF w Niemczech wzrosła do 3127

pomoc dla producentów świń, walka z asf w Polsce, hodowla trzody chlewnej, bioasekuracja w gospodarstwach

Producenci świń dostaną większe wsparcie w ramach walki z ASF

Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie, które pozwoli na pomoc dla producentów świń w związku w ASF. Na ten cel zostanie przeznaczone łącznie ponad 600 mln zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o...

Najwięcej przypadków ASF u dzików w 2021 roku do tej pory stwierdzono w województwie lubuskim. Ich liczba wynosi tam obecnie 1450.

ASF w populacji dzików wciąż intensywnie rozprzestrzenia się w województwie warmińsko-mazurskim. Do tej pory służby potwierdziły tam 442 przypadki tej choroby u dzików.

Liczba przypadków ASF u dzików znacząco wzrosła w województwie dolnośląskim (380) oraz wielkopolskim (234) i podkarpackim (201).

Przypadki ASF u dzików wciąż są potwierdzane w woj. zachodniopolskim (167), mazowieckim (64) oraz podlaskim (57).

W ostatnich 2 tygodniach służby nie naniosły na mapę żadnego przypadku ASF w woju. lubelskim. Ich liczba wciąż wynosi tam 165.

Mapę obrazującą najnowsze przypadki i ogniska ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ

ASF, afrykański pomór świń, przypadki choroby u dzików, bioasekuracja

Kolejne dziki z ASF znaleziono w powiecie kolbuszowskim

Liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie kolbuszowskim w woj. podkarpackim wzrosła do pięciu. Do tej pory choroba została potwierdzona u dzików odstrzelonych i padłych zwierząt.    ASF w powiecie...

Według najnowszych danych zebranych przez niemieckie służby, liczba przypadków ASF u dzików w tym kraju wzrosła do 3127.

Liczba zarażonych wirusem dzików stale rośnie niemal we wszystkich regionach występowania choroby.

Służby w Brandenburgii do 4 stycznia 2022 r. potwierdziły łącznie 2312 przypadków ASF u dzików zakażonych wirusem, z czego 317 w powiecie Sprewa-Nysa, 926 w powiecie Odra-Szprewa, 326 w powiecie Märkisch-Oderland (Landkreis Märkisch-Oderland), 82 w powiecie Dahme-Spreewald (Landkreis Dahme-Spreewald), 582 we Frankfurcie nad Odrą, 59 w powiecie Barnim (Landkreis Barnim) oraz 20 w powiecie Uckermark (Landkreis Uckermark).

W Saksonii do 6 stycznia 2022 r. służby potwierdziły 815 przypadków ASF u dzików. 15 zostało wykrytych w powiecie Budziszyn (Landkreis Bautzen), 774 wystąpiło w powiecie Gorlitz (Landkreis Görlitz), a 26 w powiecie Miśnia (Landkreis Meißen), położonym na zachód od Gorlitz.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA