ASF u dzików. Wirus potwierdzony na Opolszczyźnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-12-2021,11:20 Aktualizacja: 27-12-2021,11:14
A A A

Wirus afrykańskiego pomoru świń wciąż jest stwierdzany u dzików. W efekcie zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, rośnie liczba przypadków ASF u tych zwierząt. W naszym kraju 15 grudnia potwierdzony został pierwszy przypadek w tym roku odnotowany w województwie opolskim.

Liczba przypadków ASF do 27 grudnia w Polsce wzrosła do 3018. Choroba u tych zwierząt wskutek potwierdzenia zakażonego dzika na Opolszczyźnie, występuje obecnie w 10 województwach.

Przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików w ostatnich tygodniach tj. od 8 grudnia były wykrywane głównie w województwie dolnośląskim (102 przypadki), warmińsko-mazurskim (65 przypadków), wielkopolskim (45 przypadków) oraz lubuskim (47 przypadków).

  • Do 27 grudnia w Polsce potwierdzono 3018 przypadków ASF
  • Pierwszy przypadek ASF stwierdzono w woj. opolskim
  • Przypadki ASF u dzików w Polsce 2021 r. występują w 10 województwach
  • Najwięcej tj. 1426 przypadków ASF stwierdzono w woj. lubuskim
  • Liczba przypadków ASF w Niemczech wzrosła do 3050

walka z asf w Polsce, Henryk Kowalczyk, Stella Kyriakides, bezpieczeństwo żywności

Minister zapewnia, że Polska priorytetowo traktuje zwalczanie ASF

Polska priorytetowo traktuje kwestię zapobiegania rozprzestrzenianiu się i zwalczania ASF, podejmując działania na wielu płaszczyznach - zapewnił Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas spotkania online z Stellą Kyriakides, unijną komisarz....

ASF u dzików na Opolszczyźnie

Służby wykryły pierwszy przypadek ASF u dzików w województwie opolskim przy granicy z Dolnym Śląskiem. Zgłoszono go 7 grudnia. Laboratorium potwierdziło pozytywny wynik 15 grudnia.

Najwięcej przypadków ASF u dzików w 2021 roku do 27 grudnia stwierdzono w województwie lubuskim. Ich liczba wynosi tam obecnie 1426.

ASF w populacji dzików wciąż intensywnie rozprzestrzenia się w województwie warmińsko-mazurskim. Do 27 grudnia służby potwierdziły tam 406 przypadków tej choroby u dzików.

Liczba przypadków ASF u dzików znacząco wzrosła w województwie dolnośląskim (361) oraz wielkopolskim (192). O 3 więcej stwierdzono na Podkarpaciu (195), gdzie w ostatnich tygodniach potwierdzonych zostało 12 przypadków.

Przypadki ASF u dzików wciąż są potwierdzane w woj. lubelskim (165), zachodniopolskim (154), mazowieckim (62) oraz podlaskim (56).

Mapę obrazującą najnowsze przypadki i ogniska ASF w Polsce znajdziesz TUTAJ

ASF zabija dziki w Niemczech

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

ASF. Liczba zabitych świń wzrosła o 117 sztuk

Liczba ognisk ASF w Polsce wzrosła do 124. Wciąż rośnie także liczba zabitych i zutylizowanych z tego tytułu świń. Najnowsze 124. ognisko ASF w 2021 wybuchło w woj. warmińsko mazurskim. Wczoraj (20 grudnia) informowaliśmy o tym, że jest ono...

Według najnowszych danych zebranych przez niemieckie służby, liczba przypadków ASF u dzików w tym kraju wzrosła do 3050.

Liczba zarażonych wirusem dzików stale rośnie we wszystkich regionach występowania choroby.

Służby w Brandenburgii do 23 grudnia potwierdziły łącznie 2299 przypadków ASF u dzików zakażonych wirusem, z czego 314 w powiecie Sprewa-Nysa, 925 w powiecie Odra-Szprewa, 326 w powiecie Märkisch-Oderland (Landkreis Märkisch-Oderland), 82 w powiecie Dahme-Spreewald (Landkreis Dahme-Spreewald), 573 we Frankfurcie nad Odrą, 59 w powiecie Barnim (Landkreis Barnim) oraz 20 w powiecie Uckermark (Landkreis Uckermark).

W Saksonii do 18 grudnia służby potwierdziły 751 przypadki ASF u dzików. 6 zostało wykrytych w powiecie Budziszyn (Landkreis Bautzen), 730 wystąpiło w powiecie Gorlitz (Landkreis Görlitz), a 15 w powiecie Miśnia (Landkreis Meißen), położonym na zachód od Gorlitz.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA