Odstrzał dzików z pojazdów? Władze PZŁ ostro o zamiarach wiceministra

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2021,14:35 Aktualizacja: 27-12-2021,13:45
A A A

Nawiązując do wypowiedzi wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczącej planów zatrudnienia ponad tysiąca myśliwych, którzy będą mogli strzelać do dzików np. z pojazdów, pragniemy wyrazić stanowczy sprzeciw – czytamy w stanowisku Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego.

Chodzi o wypowiedzi Lecha Kołakowskiego, który od niedawna jest jednym z wiceministrów rolnictwa.

- Pod moim kierunkiem kończą się prace nad specustawą dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nadrzędnym celem jest maksymalna redukcja populacji dzika. Dlatego przygotowaliśmy szereg nowych przepisów. Wprowadzamy nowe formy depopulacji - wskazywał w rozmowie z Interią Lech Kołakowski.

Przekonywał, że zatrudnionych ma zostać ponad tysiąc myśliwych, którzy będą mogli strzelać do dzików np. z pojazdów mechanicznych. Władze PZŁ w odpowiedzi zaznaczyły, że przedstawiona propozycja strzelania do dzików z pojazdów narusza przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa.

odstrzał dzików, walka z asf w Polsce, monitoring dzików i świń

Zwalczanie ASF w 2022 roku. Wczesne wykrywanie wirusa to priorytet

Wprowadzenie w 2022 r. programu, którego celem będzie wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym ASF - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, które trafiło do konsultacji międzyresortowych. To kontynuacja tegorocznych...
"Wypowiedź pana ministra uderza w podmiotowość polskich myśliwych poprzez brak konsultacji w danym zakresie tematycznym, co Polski Związek Łowiecki uważa za nieakceptowalne. Usiłowanie sprowadzenia myśliwych do roli eksterminatorów gatunku oraz pełniących funkcje zawodowych ochroniarzy płodów rolnych, wykracza daleko poza przyjęte zasady etyczne i prawne obowiązujące w PZŁ" - brzmi stanowisko łowczych.

Jak dodali, sugerowane propozycje stoją w sprzeczności z ustawą Prawo łowieckie, Statutem PZŁ oraz kodeksem etycznym uznawanym przez polskie środowisko myśliwych. Ten ostatni wyklucza tego typu odstrzał.

"Nie zgadzamy się, by ewentualne osoby zatrudnione w celach i na zasadach wymienionych przez wiceministra Lecha Kołakowskiego nazywano w przestrzeni publicznej i prawnej myśliwymi. Zwracamy uwagę, że powierzone polskim myśliwym zadania związane ze zwalczaniem ASF realizowane są w sposób wysoce odpowiedzialny w trosce o interes polskich rolników i hodowców trzody chlewnej" - podkreślili myśliwi.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA