Produkcja jaj przynosi coraz mniejszy zysk?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
16-12-2020,12:40 Aktualizacja: 16-12-2020,10:03
A A A
Rolnicy zajmujący się produkcją jaj zarabiają mniej niż przed rokiem. Pod koniec października cena jaj była o ponad 14% niższa niż w tym samym czasie ubiegłego roku. 
 
Cena skupu jaj klasy M na koniec października wyniosła 29,14 zł za 100 sztuk i była o ponad 14 proc. niższa niż na koniec października 2019 r. – informuje money.pl.
 
Koszt zakupu paszy dla kur niosek w tym samym czasie wzrósł do wartości 1,19 zł za kg. Według danych analityków Credit Agricole jest to wzrost o 0,1% rok do roku.
 
ptasia grypa, ognisko choroby, wirus HPAI, choroba potwierdzona w Polsce, woj. wielkopolskie, ferma drobiu

Ptasia grypa w Wielkopolsce. Kolejne trzy ogniska

Służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie trzech nowych ognisk ptasiej grypy (HPAI). Wirus zaatakował gospodarstwa, w których utrzymywano niemal 245 tys. kur niosek oraz indyków rzeźnych.    Wirus ptasiej grypy został...
 
- W konsekwencji w październiku relacja cen 100 jaj do paszy ukształtowała się na poziomie 24,42 wobec 28,53 przed rokiem, wskazując na wyraźne pogorszenie opłacalności produkcji jaj - oceniają ekonomiści Credit Agricole.
 
W ich opinii kolejne miesiące powinny przynieść łagodny wzrost cen jaj w skupie. Jednak ich notowania będą zależały od dalszego przebiegu pandemii koronawirusa.
 
Ekonomiści prognozują, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2020 r. mogą wynieść około 30 zł za 100 sztuk oraz około 32 zł za 100 sztuk na koniec 2021 r.
 
Obecnie ceny jaj nadal kształtują się poniżej poziomów sprzed pandemii. Ich wzrost ogranicza słaby popyt zagraniczny, między innymi ze względu na niższą aktywność branży hotelarskiej i gastronomicznej.
 
Od stycznia do sierpnia bieżącego roku wartość polskiego eksportu jaj obniżyła się o 6,7% rok do roku wobec wzrostu o 4,7% w analogicznym okresie rok temu.
  
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA