Pięć organizacji mleczarskich przeciwko piątce dla zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-10-2020,16:20 Aktualizacja: 07-10-2020,16:22
A A A

Hodowcy bydła i producenci mleka są bardzo zaniepokojeni nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, nad którą obecnie prowadzone są prace parlamentarne.

"Za bardzo szkodliwe dla polskiej gospodarki, hodowcy uznali wprowadzenie w naszym kraju zakazu uboju zgodnego z obyczajami religijnymi. Ogromny niepokój wśród nich budzą także zamiary rozszerzenia kompetencji organizacji prozwierzęcych" czytamy w apelu 5 organizacji w sprawie noweli ustawy o ochronie zwierząt.

Organizacje mleczarskie sprzeciwiają się wprowadzeniu zakazu uboju bydła na cele religijne oraz rozszerzeniu kompetencji organizacji prozwierzęcych.

  • Organizacje mleczarskie wskazują konkretne negatywne skutki piątki dla zwierząt
  • Nowelizacja ustawy przyniesie ogromne straty producentom mleka
  • Hodowcy i producenci mleka ponoszą duże koszty na modernizację swoich gospodarstw
  • Wskutek nowelizacji ustawy wiele gospodarstw mlecznych może zbankrutować
  • Obrońcy zwierząt mogą przenosić do gospodarstw choroby bydła

piątka dla zwierząt, protest, rolnicy, hodowcy zwierząt, producenci zwierząt, Agrounia, protest rolniczy, rolnictwo

Protesty rolników w całej Polsce przybierają na sile

Rolnicy o godzinie 10 rozpoczęli dzisiaj protest w wielu miejscach naszego kraju. Blokady zostały ustawione m.in. na wjazdach do miast, na rondach i drogach. "Polska Stanie. Kilkadziesiąt blokad w samej WLKP, kilkadziesiąt na Podlasiu. Nie ma...

Rolnicy mogą zbankrutować

Hodowcy i producenci bydła mlecznego zauważają, że wprowadzenie zakazu uboju rytualnego w Polsce spowoduje zmniejszenie i tak już niskiej opłacalności produkcji bydła.

Zakaz uboju zgodny z obyczajami religijnymi pociągnie za sobą likwidację kilkunastu tysięcy stanowisk pracy w rolnictwie i przemyśle.

Ograniczenie eksportu polskiej wołowiny spowoduje spadek cen mięsa i odbije się na opłacalności produkcji bydła mięsnego, ale również mlecznego. Około 90% żywca wołowego trafiającego na rynek pochodzi właśnie ze stad mlecznych.

"Hodowcy i producenci mleka uważają, że obecnie Polski nie stać na pozbycie się istotnego grona odbiorców, choć pozyskiwanego w dyskusyjny sposób produktu, to jednak pochodzącego od naszych rolników z wykorzystaniem rodzimego warsztatu pracy" czytamy w apelu skierowanym do władz państwowych.

Przedstawiciele organizacji mleczarskich podkreślają również, że hodowcy bydła w ostatnich latach ponieśli największe nakłady pieniężne na przekształcanie swoich gospodarstw. Dzięki temu Polska znajduje się w europejskiej czołówce producentów mleka.

PFHBiPM, piątka dla zwierząt, bydło mleczne, bydło mięsne, mięso wołowe, ubój religijny, mięso koszerne, mięso halal

PFHBiPM apeluje do parlamentarzystów. Zachowajcie rozsądek

Hodowcy bydła mięsnego oraz mlecznego, a także producenci mleka, poniosą duże straty w związku z wprowadzeniem zakazu wykonywania uboju na potrzeby religijne. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka apeluje do...

Obrońcy zwierząt stanowią dla nich zagrożenie

Producenci mleka obawiają się także możliwości ingerencji w hodowlę osób trzecich, które nie mają wystarczającej wiedzy dotyczącej rolnictwa oraz zasad weterynaryjnych.

"Wiąże to się z ogromnym ryzykiem przenoszenia chorób do gospodarstw, które to infekcje przez lata były mozolnie niwelowane ze stad. Zabiegi te wiązały się z bardzo dużymi nakładami finansowymi na leczenie i profilaktykę weterynaryjną" czytamy w apelu.

Apel został skierowany do marszałków sejmu i senatu, a także prezydenta oraz premiera. Został on przygotowany przez 5 organizacji mleczarskich tj. Polską Izbę Mleka, Związek Polskich Przetwórców Mleka, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Z ramienia tych organizacji pod apelem podpisali się Edward Bajko (PIM), Marcin Hydzik (ZPPM), Waldemar Broś (KZSM), Klemens Ciesielski (KSM) oraz Leszek Hądzlik (PFHBiPM).

Więcej informacji dotyczących hodowli bydła i produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło". ZAPRENUMERUJ
 


 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA