Wszyscy chcą poprawić nowelę ustawy o ochronie zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Iwona Pałczyńska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2020,9:25 Aktualizacja: 07-10-2020,14:24
A A A

Mamy około 200 propozycji poprawek do noweli od organizacji pro-zwierzęcych, rolniczych i gospodarczych - powiedział Krzysztof Kwiatkowski (niezrzeszony), szef senackiej komisji ustawodawczej.

W tym tygodniu komisje - ustawodawcza i rolnictwa - izby wyższej parlamentu zajmą się nowelą ustawy o ochronie zwierząt. Prace nad dokumentem w pierwszej z nich mają być kontynuowane w czwartek od godz. 13.

ubój rytualny, bydło, wołowina, Jarosław Gowin

Gowin za utrzymaniem uboju rytualnego

Powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego, a w kwestii hodowli zwierząt futerkowych powinno się wprowadzić vacatio legis - tak o ewentualnym poparciu Porozumienia dla noweli ustawy o ochronie zwierząt mówił we wtorek w TVN24 lider...

- Posiedzenia komisji senackich odbywają się od kilku miesięcy w trybie hybrydowym, a system umożliwia zabieranie głosu, zgłaszanie poprawek, jak i udział w głosowaniu - przekazał polityk.

Jak podkreślił szef komisji, posiedzenie rozpocznie się od przedstawienia opinii i ekspertyz zamówionych przez Senat, a w dalszych pracach nad nowelą będą uczestniczyć eksperci.

- Mamy około 200 poprawek ze strony organizacji pro-zwierzęcych, rolniczych, gospodarczych. To są propozycje poprawek, ale formalnie nie mają statusu poprawki do ustawy, bo taki status mogą uzyskać dopiero, kiedy senator-członek komisji ustawodawczej je zgłosi. Za to będą ogólnie przedstawione, a wszyscy senatorowie je otrzymają przed posiedzeniem komisji i będą mogli podjąć decyzję, czy chcą z nich skorzystać - powiedział Kwiatkowski.

Senator zaznaczył, że ponieważ pierwsze posiedzenie komisji ustawodawczej odbyło się z wysłuchaniem stron, to czwartkowe zaplanowano z udziałem senatorów i ekspertów, bez zapraszania przedstawicieli organizacji zewnętrznych.

grzegorz puda, jan krzysztof ardanowski, rekonstrukcja rządu, ministerstwo rolnictwa

Puda: będę ciężko pracował na zaufanie rolników

Grzegorz Puda został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W siedzibie resortu powitał go później m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, odchodzący minister, który nie wybiera się do Kancelarii...

W piątek o godz. 11 prace nad nowelą będzie kontynuować senacka komisja rolnictwa.

We wrześniu senackie komisje - ustawodawcza oraz rolnictwa i rozwoju wsi - rozpatrywały uchwaloną przez Sejm 18 września nowelę ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS. Podczas posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli złożenie wielu poprawek dotyczących m.in. usunięcia zapisów ograniczających ubój rytualny.

Jan Maria Jackowski wyraził ubolewanie, że "w Sejmie nie odbyła się poważna debata" na temat noweli. Wyraził nadzieję, że Senat w toku prac wypracuje taką formę tej ustawy, która będzie do przyjęcia.

Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro Legislacyjnego Senatu.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu