Gowin za utrzymaniem uboju rytualnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mateusz Roszak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2020,21:50 Aktualizacja: 06-10-2020,22:00
A A A

Powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego, a w kwestii hodowli zwierząt futerkowych powinno się wprowadzić vacatio legis - tak o ewentualnym poparciu Porozumienia dla noweli ustawy o ochronie zwierząt mówił we wtorek w TVN24 lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin.

Z harmonogramu prac Senatu wynika, że w tym tygodniu senackie komisje ustawodawcza i rolnictwa będą kontynuować prace nad nowelą o ochronie zwierząt.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, janusz wojciechowski, ubój  rytualny

Komisarz twittuje o uboju rytualnym. Jest zakazany w całej UE

Ubój zwierząt bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości jest już UE zakazany. Ubój bez ogłuszenia, na potrzeby związane z obrzędami religijnymi, to jedyny wyjątek - napisał na Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds....
Podczas wrześniowego posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli, w tym dotyczące usunięcia ograniczenia uboju rytualnego. Senatorowie z komisji ustawodawczej zapowiedzieli poprawki dotyczące m.in. odszkodowań dla branży futrzarskiej i mięsnej.

Gowin pytany o poparcie Porozumienia dla tej noweli odparł, że jest przeciwnikiem zakazu uboju rytualnego. - Jestem przeciwny temu jako osoba odpowiedzialna za rozwój polskiej gospodarki, ale polityka wymaga kompromisów. Zobaczymy, jakie poprawki wyjdą z Senatu - powiedział lider Porozumienia.

- Uważam, że powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego. Co do hodowli zwierząt futerkowych, to jest branża, która nie budzi mojej najmniejszej sympatii, ale także tutaj trzeba wprowadzić moim zdaniem vacatio legis - dodawał wicepremier.

jan krzysztof ardanowski, eksport żywności, ubój rytualny, Kongres Eksporterów Przemysłu Rolno-Spożywczego

Bez eksportu zwiniemy rolnictwo. Ubój rytualny nie może być zakazany

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że rolnictwo nie będzie rozwijało się bez eksportu. Jego zdaniem idzie dobry czas dla rolnictwa, pod warunkiem, że nie zniszczymy go złymi ustawami, administracyjnie zakazując uboju rytualnego. Szef resortu...

Gowin zastrzegł, że są to postulaty "najdalej idące". - Być może spotkamy się wraz z PiS gdzieś w połowie drogi - ocenił wicepremier.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu