Intensywny chów cieląt w systemie 4x4

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-11-2016,12:05 Aktualizacja: 23-11-2016,12:24
A A A
Tusze młodych zwierząt uzyskane w wyniku intensywnego żywienia cechują się dobrym umięśnieniem i niskim stopniem otłuszczenia. Hodowca decydując się na system 4x4 ma również pełną kontrolę krów po wycieleniu.
 
Chów cieląt w systemie 4x4 polega na umieszczeniu w jednym kojcu czterech wycielonych krów, które utrzymuje się na uwięzi oraz czterech cieląt, które mają swobodny dostęp do samic oraz paszy treściwej i wody.
 
Cielęta piją mleko od wybranej przez siebie krowy, a dodatkowo przyuczają się do jedzenia paszy treściwej.
 
bydło mięsne charolaise, hodowla

Charolaise – największa francuska rasa bydła mięsnego

Hodowlą bydła rasy charolaise już od 17 lat zajmują się Jerzy i Paweł Bałachowscy z miejscowości Wysin, powiat Kościerzyna. Wybrali właśnie tę rasę ponieważ jest to największa pod względem kalibru i masy ciała francuska rasa, która...
Po pierwszym miesiącu zabiera się z kojca najmłodszą krowę, która trafia do stada. Po kolejnych 30 dniach grupę opuszcza sztuka w najsłabszej kondycji, a miesiąc później są zabierane pozostałe dwie.
 
Stopniowe zabieranie mamek ogranicza cielętom dostęp do mleka, co stymuluje je do zwiększenia pobierania paszy treściwej. Dodatkowo system ten umożliwia bezstresowe odsadzenie cieląt, a dzięki wzajemnemu kontaktowi zwierząt wpływa na prawidłowy rozwój układu immunologicznego.
 
- Zaletom systemu 4x4 jest również możliwość kontroli krów po porodzie. Dzięki temu, że są one utrzymywane na łańcuchu można szybko wychwycić i pomóc sztukom, których kondycja spadła – tłumaczył dr hab. Wojciech Barański z UWM w Olsztynie podczas Podlaskiego Forum Bydła.
 
Książka warta polecenia: "Choroby bydła"
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA