Copy LinkXFacebookShare

23 uczniów eliminacji okręgowych z olsztyńskiego przeszło do finału

To już XXXIX edycja Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w okręgu olsztyńskim, a co roku do rywalizacji przystępuje około 2250 uczniów ostatnich klas 44 szkół średnich z tego rejonu.
 
W roku bieżącym, po eliminacjach szkolnych, do rywalizacji na szczeblu okręgowym zakwalifikowano 176 uczniów z 41 szkół. Eliminacje okręgowe, które wyłoniły 23 osobową reprezentację na zmagania centralne, odbyły  się w dniu 17 kwietnia 2015 roku w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa. Uczniowie z bloków leśnictwo, ogrodnictwo wzięli udział w eliminacjach okręgowych przeprowadzanych w SGGW w Warszawie, a z bloku ochrona i inżynieria środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Młodzież w poszczególnych blokach tematycznych pisała test składający się z 60 pytań, za który mogła otrzymać 60 pkt.  i wykonywała 3 zadania praktyczne, otrzymując także 60 pkt.
W Olsztynie o finał walczyło 146  uczniów:
 
  •     produkcja roślinna – 26  uczniów,
  •     produkcja zwierzęca – 24 uczniów,
  •     mechanizacja rolnictwa – 15 uczniów,
  •     żywienie człowieka i gospodarstwo domowe – 29  uczniów,
  •     agrobiznes – 24  uczniów,
  •     architektura krajobrazu – 28 uczniów.
 
23 finalistów, po zmaganiach teoretycznych i praktycznych, zakwalifikowało się na eliminacje centralne:
AGROBIZNES
1. miejsce – Damian Sadowski, Zespół szkół CKR w Golądkowo – 66 pkt.
2. miejsce – Emilia Wiśniewska Emilia, Zespół szkół CKR w Gołotczyźnie – 64 pkt.
3. miejsce  – Izabela Jarzyńska Izabela, Zespół Szkół w Suszu – 63 pkt.
ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
1. miejsce – Jakub Tiedtke, Zespół Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim – 101 pkt.
2. miejsce – Anna Wolańska, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku – 95 pkt.
3. miejsce – Beata Giedzicz, Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku – 93 pkt.
4. miejsce – Agnieszka Mikołajczyk, Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach – 93 pkt.
MECHANIZACJA ROLNICTWA
1. miejsce – Marek Krajewski Marek, Zespół szkół CKR w Karolewie – 107 pkt.
2. miejsce – Marcin Szerewicz, Zespół szkół CKR w Gołotczyźnie – 106 pkt
3. miejsce – Cezary Wasilewski, Zespół Szkół w Płońsku – 95 pkt.
4. miejsce – Łukasz Pająk, Zespół Szkół w Płońsku – 90 pkt.
PRODUKCJA ROŚLINNA
1. miejsce – Artur Szatkowski, Zespół Szkół w Gródkach – 112 pkt.
2. miejsce – Grzegorz Brożko, Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach – 96 pkt.
3. miejsce – Paweł Silski, Zespół szkół CKR w Gołotczyźnie – 93 pkt. pkt
4. miejsce  – Adrian  Janczuk, Zespół Szkół Rolniczych w Kisielicach – 88 pkt.
PRODUKCJA ZWIERZĘCA 
1. miejsce – Przemysław Łożyński,  Zespół Szkół w Gródkach – 109 pkt
2. miejsce – Jabub Zwierski, Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku – 98 pkt.
3. miejsce – Mariusz Niesiobędzki, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu – 95 pkt.
4. miejsce – Mateusz Sokołowski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej – 94 pkt.
ŻYWIENIE CZŁOWIEKA I GOSPODARSTWO DOMOWE
1. miejsce – Piotr Kłosowski, Zespół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie – 107,5 pkt.
2.  miejsce  – Ida Popis, Zespół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie – 107 pkt.
3.  miejsce – Klara Mikucka, Zespół Szkół nr 1 w Białej Piskiej – 94,5 pkt.
4. miejsce – Monika Gleszczyńska, Zespół szkół i Placówek Oświatowych w Lidzbarku warmińskim – 94 pkt.
 
W rankingu szkół wyłoniono 3 najlepsze szkoły
1. Zespół Szkół  CKR w Gołotczyźnie
2. Zespół Szkół w Gródkach
3. Zespół Szkół  CKR w Karolewie

Patronem medialnym wydarzenia w tej i w kolejnej edycji OWiUR jest wydawnictwo APRA, które wydaje szereg znanych i cenionych magazynów, w tym między innymi miesięcznik "Przedsiębiorca Rolny", "Nowoczesna Uprawa", "Rolniczy Przegląd Techniczny", "Agroenergetyka", "Hoduj z głową bydło" oraz "Hoduj z głową świnie".

Organizatorem zmagań jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych to jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych organizowany w naszym kraju. Celem konkursu wiedzy jest przede wszystkim rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem oraz popularyzacja i pogłębienie wiedzy rolniczej, a także umożliwienie najlepszym kontynuowania nauki na wyższej uczelni.

Warto podkreślić, że laureaci eliminacji centralnych zyskują możliwość studiowania na wielu prestiżowych uczelniach rolniczych w kraju.

 

Zobacz nas w Google News

Aktualności

Składki na ubezpieczenie rolników – KRUS wprowadza zmianę

owiur, eliminacje, olimpiada
Olimpiada

Szczegóły eliminacji okręgowych XLIX edycji OWiUR

Ocena użytkowości mlecznej, produkcja mleka, wydajność krów, mleczarstwo, hodowla bydła, rynek mleka, PFHBiPM
Hodowla

Ocena użytkowości mlecznej 2025: pierwsze dane z Polski