Słyną z wołowiny wysokiej jakości

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paulina Wierzchowiecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-12-2017,12:05 Aktualizacja: 18-12-2017,12:22
A A A

Hodowla bydła mięsnego reprezentuje największy segment amerykańskiego rynku rolnego. Być może dlatego ten kraj nazywany jest królestwem wołowiny i słynie z jej najwyższej jakości.

Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, grzechem byłoby nie spróbować tamtejszego steka. Produkcja wołowiny na rynku amerykańskim związana jest nie tylko z wysokimi standardami, ale także głęboko zakorzenioną tradycją.

eksport bydła do iraku, eksport wołowiny do iraku, bydło, wołowina, irak, eksport żywności

Polska wołowina może jechać do Iraku

Władze irackie zniosły zakaz importu bydła oraz mięsa wołowego z Polski. Nasz kraj uzyskał bowiem status państwa o znikomym ryzyku występowania BSE, czyli tzw. choroby szalonych krów - poinformował w piątek resort rolnictwa. Polska nie...

Wyczuwalną różnicę można wyczuć w konsystencji. Polska wołowina nie jest tak krucha, delikatna i miękka, jak pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto ta druga zachowuje największe parametry bezpieczeństwa, gdyż w środowisku amerykańskim jest jednym z najbardziej popularnych mięs.

Co ciekawe, prawo unijne pozwala jedynie na import "wysokiej jakości" wołowiny ze Stanów Zjednoczonych, dlatego kupując ją w Europie mamy pewność, że pochodzi z najwyższej półki.

A co wyróżnia mięso tej klasy? Przede wszystkim fakt, iż jest produkowane z bydła, którego wiek nie przekracza 30 miesięcy, a już na sto dni przed ubojem jest dodatkowo dokarmiane specjalną paszą.

Najważniejszym czynnikiem, mającym wpływ na jakość tej wołowiny, jest jednak to, że pierwotnie osadnicy przywozili bydło z Europy i kolejne pokolenia hodowały stada bydła wołowego przez selekcję genetyczną z myślą o produkcji delikatnej, smacznej wołowiny.

Forum Sektora Wołowiny, bydło opasowe, wołowina, producenci

Wołowina powinna być powtarzalna i mieć wysoką jakość

Polska Wołowina 2022, to hasło przewodnie IV Forum Sektora Wołowiny, które odbyło się 30 listopada i 1 grudnia w Nadarzynie koło Warszawy. Zebrani goście dyskutowali miedzy innymi o wyzwaniach, przyszłości i budowaniu marki polskiej...

Branża mleczarska stanowi w USA zupełnie inną gałąź i do produkcji mleka wybiera się zupełnie inne rasy krów. Oczywiście, ich mięso również jest wykorzystywane, ale w innej formie - np. jako hamburgery.

Kiedy jednak kupujemy w Polsce kawałek amerykańskiej wołowiny, bądźmy pewni, że pochodzi z najwyższej klasy krów wołowych. Najbardziej znane odmiany to Angus, Hereford i Charolais, które cechuje wyraźna marmurkowatość wynikająca z hodowli pozbawionej przemocy oraz wypasania na wielkich, zielonych pastwiskach.

Jeśli dalej sceptycznie podchodzimy do spożywania mięsa wołowego, warto przypomnieć, że 85 g chudej wołowiny to średnio 150 kalorii i jest ona źródłem cynku, żelaza oraz witamin z grupy B.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement