Zasiłki chorobowe dla rolników na innych zasadach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-03-2020,19:25 Aktualizacja: 16-03-2020,19:33
A A A

- Wprowadzamy w trybie pilnym nowe zasady dotyczące zasiłku chorobowego dla rolników - zapowiedział w poniedziałek na twitterze Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

"Wprowadzamy w trybie pilnym (...) żeby płacić chorobowe nie po 30 dniu, ale pierwszego dnia i większą kwotę niż 10 zł, które ktoś 30 lat temu ustalił" - powiedział minister w programie TVP "Tydzień", pytany o sytuację niezdolności do pracy rolnika w kontekście epidemii koronawirusa.

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, świadczenia, ustawa o kombatantach

KRUS o nowych świadczeniach. Komu się należą?

Od 1 października Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie realizowała przepisy ustawy z 15 marca o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych...

Jak dowiedziała się PAP, w KRUS trwają konsultacje w tej sprawie. Na podniesienie kwoty zasiłku potrzebna jest zgoda Rady Rolników. To 25-osobowe gremium powołane spośród kandydatów zgłoszonych przez społeczno-zawodowe organizacje rolników i związki zawodowe rolników indywidualnych o ogólnokrajowym zakresie działania oraz Krajową Radę Izb Rolniczych.

Nowe zasady dotyczące zasiłku chorobowego znajdą się w rozporządzeniu ministra rolnictwa. Prawdopodobnie dokument będzie gotowy we wtorek.

Zasiłek chorobowy wypłacany jest rolnikom przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest on finansowany z Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Przysługuje ubezpieczonemu (rolnikowi, jego małżonkowi, domownikowi), który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni. Zasiłek chorobowy za każdy 1 dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wynosi 10 zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement