Za mało ryby w rybie, za dużo glazury

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2021,8:45 Aktualizacja: 23-04-2021,8:58
A A A

106 podmiotów, w tym  67 producentów i 39 sklepów, objęła kontrola jakości handlowej ryb i przetworów rybnych, przeprowadzona przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

"Pod lupę" trafiły ryby mrożone i wędzone, konserwy oraz marynaty. Pod względem cech organoleptycznych sprawdzono 149 partii i nie stwierdzono nieprawidłowości.

IJHAR-S, inspekcja handlowa, jakość artykułów rolno-spożywczych

IJHAR-S zmienia strukturę i będzie gotowa do nowych zadań

Dostosowania struktury organizacyjnej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych do nowych zadań - zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa. "W związku z przejęciem przez IJHAR-S z dniem 1 lipca części...

Takowe wykryto natomiast w zakresie parametrów fizykochemicznych, skontrolowanych w 178 partiach (46 - 25,8 proc. - zakwestionowano).

Dotyczyły m.in. zaniżonego udziału składników stałych (ryby i warzyw), zawyżonego udziału glazury i niewłaściwych wartości parametrów w tabeli wartości odżywczych.

249 partii zweryfikowano pod kątem oznakowania. Nieprawidłowości stwierdzono w 41 (16,5 proc.) przypadkach, a było to w ocenie inspektorów m.in.:.

  • stosowanie określenia "swojski" w nazwie wyrobu pochodzącego z przemysłowej produkcji i zawierającego dodatki do żywności
  • brak podania przy nazwie wyrobu gotowego obowiązkowej informacji o obecności substancji słodzącej
  • brak wyszczególnienia w wykazie składników wszystkich użytych surowców (w tym składników składnika złożonego) lub wskazania składników, których nie wykorzystano w procesie produkcyjnym
  • brak wyróżnienia składników alergennych
  • brak informacji o warunkach i czasie przechowywania po otwarciu opakowania
  • podawanie niezgodnie z przepisami informacji o warunkach przechowywania, narzędziu połowowym i obszarze połowu

    Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement