Wyższe stawki pomocy z tytułu dostaw produktów do szkół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2023,13:50 Aktualizacja: 25-01-2023,13:59
A A A

Podwyższenie stawek pomocy finansowej udzielanej do porcji owoców i warzyw oraz do porcji mleka i produktów mlecznych przeznaczonych dla uczniów w roku szkolnym 2022/2023 - zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

"Przesłanką do zmiany rozporządzenia z dnia 30 maja 2022 r. w tej sprawie jest potrzeba skorygowania stawek pomocy finansowej udzielanej do porcji owoców i warzyw oraz do porcji mleka i produktów mlecznych, tak aby korespondowały z bieżącymi cenami stosowanymi w handlu detalicznym. Nowe, wyższe stawki pomocy (...) uwzględniają zmiany w kosztach nabycia i dostarczenia do szkół podstawowych produktów znajdujących się w koszyku dostaw, które miały miejsce od maja 2022 r., tj. od momentu publikacji zmienianego rozporządzenia Rady Ministrów" - czytamy w dokumencie.

rynek owoców i warzyw, uprawa chmielu, Rada Ministrów, programy operacyjne

ARiMR ma wzmocnić nadzór na rynkiem owoców i warzyw

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu. Nowe rozwiązania mają zapewnić bardziej skuteczne i optymalne stosowanie przepisów UE dotyczących zatwierdzania programów...

W rezultacie stawki pomocy finansowej netto z tytułu dostaw produktów do szkół, które będą realizowane w II semestrze roku szkolnego 2022/2023 ulegają następującym zmianom: z 1,01 zł do 1,15 zł w komponencie owocowo-warzywnym i z 1,14 zł do 1,40 zł w komponencie mlecznym.

Zaznaczono, że przy kalkulacji nowych stawek pomocy na porcję wykorzystano dodatkowe środki z budżetu UE przyznane Polsce na program dla szkół na okres od 1 sierpnia 2022 r. do 31 lipca 2023 r.

Od roku szkolnego 2022/2023 w kalkulacji stawek pomocy jest wykorzystywana metodologia opracowana przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Uwzględnia inne, istotne dla poziomu unijnej dopłaty kryteria poza ceną produktów, takie jak koszty transportu, koszty konfekcjonowania, koszty pozostałe i marże.

Według tej metodologii, koszt dostaw produktów do szkół w II semestrze roku szkolnego 2022/2023 w komponencie owoców i warzyw przy proponowanej nowej stawce to 58,45 mln zł, a w komponencie mlecznym 55,62 mln zł. Zatem łączny koszt dostaw mleka oraz owoców i warzyw w programie dla szkół (finansowany zarówno z budżetu Unii Europejskiej jak i budżetu krajowego) wyniesie w II semestrze 114,07 mln zł i jest porównywalny ze środkami zagwarantowanymi na ten cel w I semestrze.

Nadrzędnym celem programu jest promowanie zdrowej diety i właściwych nawyków żywieniowych wśród dzieci w szkołach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu