Wolny wybieg czy klatka? Z jakiej hodowli pochodzą jajka?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (bea) | redakcja@agropolska.pl
04-06-2015,9:50 Aktualizacja: 04-06-2015,9:59
A A A

Polacy nadal słabo orientują się, jak rozpoznać jajka, pochodzące z określonych typów hodowli - wynika z sondażu TNS Polska. Tylko 25 proc. Polaków wie, że pochodzące z produkcji ekologicznej jajka mają na skorupce cyfrę "0".

Na skorupce każdego kurzego jajka w sklepie znajduje się numer, którego pierwsza cyfra oznacza rodzaj chowu kur. Cyfra "0" - jaja z produkcji ekologicznej, "1" – od kur na wolnym wybiegu, "2" – z chowu ściółkowego, "3" – z chowu klatkowego, uważanego za najmniej przyjazny kurom.

Jak wynika z majowego sondażu TNS Polska, tylko jedna czwarta badanych wie, że pochodzące z produkcji ekologicznej jajka mają na skorupce cyfrę "0". 31 proc. respondentów źle identyfikuje ten symbol, a 44 proc. przyznaje, że nie wie, jaki chów oznacza "0" na skorupce.

jaja spożywcze, klasa M, klasa L

Polskie jaja droższe od unijnej średniej

W kwietniu za 100 kilogramów jaj spożywczych klasy L i M w Unii Europejskiej trzeba było średnio zapłacić 124,1 euro. Przez miesiąc stawki spadły o 6,3 proc.    Jak informuje FAMMU/FAPA w skali roku ceny obniżyły się o 1 proc. W...

Tylko 23 proc. badanych rozpoznało, że jajka z "1" pochodzą z chowu na wolnym wybiegu; 34 proc. udzieliło złej odpowiedzi, a 43 proc. przyznało, że nie wie.

28 proc. ankietowanych udzieliło poprawnej odpowiedzi co do jaj z chowu ściółkowego; 26 proc. odpowiedziało źle, a 46 proc. nie wiedziało, jaki chów oznacza cyfra "2" na skorupce.

Najwięcej, bo ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) wie, że cyfra "3" jest symbolem jaj z chowu klatkowego. 22 proc. respondentów udzieliło w tej materii nieprawidłowej odpowiedzi, a 43 proc. po prostu nie wiedziało.

Jak podkreśla TNS Polska, osoby, które potrafią prawidłowo połączyć w pary wszystkie symbole z typami hodowli, to częściej kobiety, osoby lepiej wykształcone oraz te lepiej sytuowane materialnie.

Ponad połowa Polaków (56 proc.) wprost deklaruje, że nie wie, która z początkowych cyfr symbolu umieszczonego na skorupce jajka oznacza jajka pochodzące z hodowli, gdzie kury żyją w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych. A tylko około jedna czwarta respondentów (24 proc.) wskazała prawidłową odpowiedź - czyli "0".

Sondaż został zrealizowany w dniach 8-14 maja tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1006 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj