Większy zwrot za paliwo tylko dla hodowców bydła

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-04-2019,18:00 Aktualizacja: 09-04-2019,18:57
A A A

Zwiększona pomoc związana z paliwem rolniczym będzie przysługiwała, póki co, tylko rolnikom utrzymującym bydło. Hodowcy trzody chlewnej czy koni być może dostaną wsparcie w przyszłości.

To wnioski z korespondencji w tej sprawie na linii Krajowa Rada Izb Rolniczych - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, kody na paliwo, andrzej duda

Prezydent podpisał nowelizację ustawy w sprawie paliwa rolniczego

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej - poinformowała kancelaria prezydenta. Nowe przepisy uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę....

Jak przypomina KRIR, ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej został zwiększony limit zużywanego oleju napędowego z 86 do 100 litrów na 1 ha użytków rolnych oraz została wprowadzona dodatkowa możliwość ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego, z tytułu wykorzystania oleju napędowego do chowu lub hodowli bydła.

Limit zużycia oleju napędowego w odniesieniu do 1 dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) bydła wynosi 30 litrów.

Rolniczy samorząd w trakcie konsultacji społecznych ustawy postulował o uwzględnienie w tej pomocy także hodowców trzody chlewnej, owiec, kóz i koni.

Chodziło o to, aby również rolnicy utrzymujący pozostałe zwierzęta gospodarskie - podlegające systemowi identyfikacji Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - mogli skorzystać z ubiegania się o zwrot części kosztów związanych z prowadzeniem towarowej produkcji zwierzęcej.

zwrot akcyzy za paliwo rolnicze, dopłaty do paliwa rolniczego, olej napędowy, wielkopolska izba rolnicza, kody na paliwo

Uzupełniają listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę

Sejm zdecydował w głosowaniu, że projekt zmiany ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej trafi do komisji. Poselski projekt uzupełnia listę rodzajów paliwa, od którego można odliczyć akcyzę. W...

"Prowadzenie chowu tych gatunków zwierząt też wiąże się z dodatkowymi nakładami. Pasze objętościowe, których przygotowanie wymaga większego zużycia paliwa, tj. siano, kiszonki traw, roślin i kukurydzy są stosowane także w żywieniu np. owiec czy kóz. Niestety, uwaga ta nie została uwzględniona procesie legislacyjnym" - wskazuje KRIR.

Ministerstwo poinformowało w odpowiedzi, że w ustawie budżetowej na 2019 rok zostały zaplanowane środki na zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w kwocie 1 180 000 tys. zł.

A wspomniana, znowelizowana ustawa nie uwzględnia hodowców innych zwierząt niż bydło przy zwrocie części podatku akcyzowego w ramach dodatkowego limitu. To oznaczałoby bowiem przekroczenie wpisanej do budżetu państwa kwoty.

Jak podsumowuje resort, rozszerzenie wsparcia "paliwowego" o hodowców innych zwierząt gospodarskich zostanie rozważone "przy ewentualnych dalszych zmianach systemu zwrotu podatku akcyzowego od paliwa rolniczego".
 

Poleć
Udostępnij