Wicepremier Morawiecki: deficyt w 2016 roku może wynieść np. 3,3 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2015,8:00 Aktualizacja: 29-11-2015,10:16
A A A

Jeśli deficyt zapisany w budżecie na 2016 rok "będzie większy o pół procenta, to nie stanie się żadna tragedia" - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że skoro dziś zaplanowany deficyt wynosi 2,8 proc. PKB, to ten podwyższony mógłby wynieść np. 3,3 proc.

budżet, pieniądze, nowelizacja, deficyt, rząd, Ministerstwo Finansów

Będzie nowelizacja tegorocznego budżetu. To już przesądzone

Ministerstwo Finansów w trybie pilnym opracuje nowelizację budżetu na 2015 roku, która "zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł" - poinformował resort w komunikacie. Projekt nowelizacji ma trafić pod obrady rządu 1 grudnia. W...
Wicepremier Mateusz Morawiecki był w piątek gościem TVP Info. Pytany o plany rządu Beaty Szydło wobec budżetu na 2016 rok zapowiedział, że budżet ten "pozwoli zrealizować te obietnice wyborcze PiS, które są najważniejsze i najpilniejsze, ale również utrzymać w stabilności finanse publiczne".

Przypomniał, że zaplanowany jeszcze przez rząd Ewy Kopacz na 2016 r. deficyt sektora finansów publicznych wynosił 2,8 proc. "Jeśli będzie większy o pół procenta, to nie stanie się żadna tragedia" - oświadczył wicepremier. "Przypomnę, że pięć lat temu deficyt był 8 procent, a potem był 7 procent i nic się strasznego nie stało, więc czy to będzie 2,9 proc., czy 3,3 proc., to nic takiego się nie stanie" - dodał.

Potwierdził, że będzie m.in. realizowany program 500 zł na drugie i kolejne dziecko. "To jest bardzo kategoryczne zobowiązanie rządu Prawa i Sprawiedliwości" - zaznaczył.

Jak dodał, będzie też realizowany program darmowych leków dla seniorów, ale tak, by uniknąć nadużyć. "Chcielibyśmy też, by nie działo się to ze szkodą dla polskiego sektora farmaceutycznego, aczkolwiek starszy pacjent jest tutaj najważniejszy" - mówił.

autopoprawka do budżetu, mariusz błaszczak, zbigniew kuźmiuk

Prawo i Sprawiedliwość zmienia budżet

PiS planuje autopoprawkę do budżetu przygotowanego przez koalicję PO-PSL. Parlamentarzyści partii zamierzają bowiem zmienić zarówno przyszłoroczne wydatki i dać 500 zł na drugie i kolejne dziecko oraz osiągnąć dodatkowe dochody. Mariusz...
W sprawie podwyższenia kwoty wolnej od podatku Morawiecki przyznał, że rząd czeka na "projekt pana prezydenta". "Moim zdaniem warto tej kwoty nie wdrażać za jednym razem, ale rozłożyć ją na dwa, trzy lub cztery lata" - ocenił.

Przyznał, że 15-procentowy CIT dla najmniejszych firm nie będzie wprowadzony od razu. "Będziemy pracowali nad całościowym pakietem w tym zakresie" - zapowiedział.

Morawiecki wypowiedział się także o polskim górnictwie. Przyznał, że w sektorze tym trzeba podjąć "zaawansowany program restrukturyzacyjny".

Opowiedział się za działaniami, które doprowadzą do lepszej sprzedaży polskiego węgla. "Uważam, że te najbardziej nierentowne szyby i najbardziej nierentowne części kopalń powinny zostać zamknięte, powinno się znaleźć pracę dla tych górników" - stwierdził.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement