Weterynarze zawiadomili CBA i prokuraturę w sprawie Marka Sawickiego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-10-2015,7:30 Aktualizacja: 23-10-2015,20:53
A A A
Zrzeszające weterynarzy Porozumienie Wielkopolskie zawiadomiło CBA i prokuraturę w sprawie działań ministra rolnictwa. Markowi Sawickiemu zarzuca, że nie określił wysokości opłat za kontrolę produktów pochodzenia zwierzęcego, co naraziło państwo na 5 mln zł strat rocznie. 
 
- Wskazujemy na to, że w niektórych przypadkach minister Sawicki nie zrealizował ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej, czyli nie określił wysokości opłaty za kontrolę nad produktami pochodzenia zwierzęcego kierowanymi na eksport - powiedział Jacek Łukaszewicz, przedstawiciel Porozumienia, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (KRL-W).

Józef Białowąs, Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjnej, inspekcja weterynaryjna, bezpieczeństwo żywności,

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej protestowali w Warszawie

Około 1,5 tys. pracowników Inspekcji Weterynaryjnej protestowało we wtorek w stolicy, żądając podwyżek pensji i poprawy warunków pracy. Resort rolnictwa zapewnił tymczasem, że w 2016 roku na podwyżki dla tej grupy zawodowej trafi z...
Dodał, że "w związku z nieokreśleniem tej opłaty, Inspekcja Weterynaryjna, kontrolując podmioty zajmujące się przetwórstwem produktów pochodzenia zwierzęcego, nie pobiera opłat".
 
"Tego rodzaju kontroli Inspekcja Weterynaryjna dokonuje w przybliżeniu 39,3 tys. w ciągu roku. Koszt kontroli wynosi ok. 135 zł. Kwota rocznych strat Skarbu Państwa z tytułu nieokreślenia wysokości tej opłaty i konsekwencji jej niepobierania osiąga ponad 5 mln zł" - czytamy w komunikacie Porozumienia Wielkopolskiego.
 
Zawiadomienie - tłumaczył Łukaszewicz - zostało złożone "w związku z wypowiedzią Tadeusz Nalewajka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu komisji sejmowej rolnictwa, a także w związku z wcześniejszymi ekspertyzami, które robiliśmy razem z Departamentem Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii". 

"Z wypowiedzi wiceministra Nalewajka można wywnioskować, iż niewykonanie obowiązku ustawowego przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi może wynikać z faktu braku wyrażenia zgody przez producentów i przetwórców żywności na wprowadzenie nowych oraz podniesienie obecnych opłat" - wyjaśniono w komunikacie Porozumienia.

W Poznaniu otwarto supernowoczesną klinikę weterynaryjną

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu otwarto Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej (UCMW). W nowopowstałej klinice Dużych i Małych Zwierząt mieszczą się m.in. dwa bloki operacyjne i gabinety lekarskie. UCMW w Poznaniu posiada łączną...
Witold Katner, rzecznik resortu poinformował PAP, że ministerstwo nie ma informacji w sprawie zawiadomienia skierowanego przez sygnatariuszy Porozumienia Wielkopolskiego do CBA i prokuratury. - Z uwagi na powyższe, szczegółowe odniesienie się do treści sformułowanych w nim zarzutów będzie możliwe dopiero po zapoznaniu się z jego treścią - dodał.

Katner zwrócił uwagę, że minister rolnictwa, w odpowiedzi na pismo Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (z dnia 5 października) skierowanego do premier Ewy Kopacz w sprawie zaniechania określenia opłaty, o której mowa w ustawie o Inspekcji Weterynaryjnej, "poprosił o przedstawienie dowodów na poparcie zawartej w tym piśmie tezy". - Do ministerstwa, jak do tej pory, nie wpłynęła odpowiedź KIL-W w przedmiotowej sprawie - zaznaczył.
 
Porozumienie Wielkopolskie zrzesza 4 organizacje lekarzy weterynarii. W jego skład wchodzą: Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Wolnej Praktyki Medicus Veterinarius oraz SK NSZZ "Solidarność" Pracowników Weterynarii.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu