W nadchodzącym tygodniu paliwa mogą być tańsze o kilka groszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2023,13:25 Aktualizacja: 01-12-2023,13:27
A A A

Paliwa na stacjach tanieją. W nadchodzącym tygodniu kierowcy zobaczą kilkugroszowe obniżki - wskazali w piątek analitycy portalu e-petrol.pl. Ich zdaniem litr benzyny może kosztować 6,36-6,48 zł, a oleju napędowego 6,55-6,67 zł.

"Paliwa na stacjach tanieją, ale dynamika obniżek w ostatnich dniach nie jest duża" - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl. Dodali, że "niewielkie, kilkugroszowe" obniżki cen na stacjach kierowcy powinni zobaczyć także w nadchodzącym tygodniu.

Prognoza analityków na początek grudnia zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,36-6,48 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,55-6,67 zł/l, a dla LPG 2,98-3,05 zł/l.

Najmocniej potaniał diesel

Portal zwrócił uwagę, że detaliczne ceny paliw spadają drugi tydzień z rzędu. "Najmocniej potaniał olej napędowy, który po 5-groszowej obniżce kosztuje średnio 6,64 zł/l. Niewiele mniejszą, bo 4-groszową obniżkę zanotowaliśmy w przypadku 95-oktanowej benzyny i autogazu. Litr benzyny kosztuje aktualnie 6,47 zł, a tankowanie LPG to wydatek rzędu 3,03 zł/l" - wyliczyli eksperci.

rynek paliw, paliwa, ceny, stacje, autogaz, olej napędowy, benzyna

Analitycy: dalsze obniżki cen paliw na stacjach. Najbardziej potaniał diesel

Obniżki cen paliw na stacjach z zeszłego tygodnia mają ciąg dalszy w ostatnich dniach listopada - wskazali analitycy e.petrol.pl w opublikowanym w środę komentarzu. Najbardziej potaniał olej napędowy, którego litr kosztuje średnio...

"Przedświąteczne tankowanie będzie tańsze niż przed rokiem. Przecena na stacjach jest możliwa dzięki korzystnej sytuacji na rynkach międzynarodowych, gdzie od kilku tygodni umacnia się złotówka, a notowania ropy naftowej, po spadkach z drugiej połowy października, ustabilizowały się w rejonie 80 dol." - stwierdzili eksperci portalu. Ich zdaniem rewolucji na rynku ropy nie powinny przynieść też ostatnie decyzje OPEC+ w sprawie polityki wydobycia na nadchodzące miesiące.

Nieznaczne obniżki w hurcie

Analitycy wskazali, że na hurtowym rynku paliw w mijającym tygodniu dominowały nieznaczne obniżki. "Sprowadziły one notowania 95-oktanowej benzyny w rafineriach do przedwyborczych poziomów" - ocenili. Według danych e-petrol.pl metr sześcienny tego paliwa w oficjalnych cennikach krajowych producentów kosztuje obecnie średnio 4781,80 zł i jest o 25,60 zł tańszy niż w ubiegły piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o 76 zł, do 5135,40 zł/metr sześcienny. "Diesel pozostaje jednak wyraźnie droższy niż w połowie października, kiedy w hurcie kosztował mniej niż 4800 zł" - zauważyli eksperci.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu