W grudniu możliwa kolejna nowelizacja tegorocznego budżetu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Musiał PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-11-2017,13:05 Aktualizacja: 09-11-2017,13:17
A A A

Możliwe, że w grudniu będzie kolejna nowelizacja tegorocznego budżetu - poinformował w czwartek dziennikarzy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wskazał, że decyzję, czy rzeczywiście jest ona zasadna, podejmą rząd i kierownictwo polityczne.

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy o kolejną nowelizację tegorocznego budżetu.

- Jest możliwe, że taka nowelizacja jeszcze jedna w grudniu będzie, ale to zależy od tego, czy zadecydujemy na Radzie Ministrów i kierownictwie politycznym, czy ona jest rzeczywiście zasadna, z punktu widzenia zrealizowania pewnych ważnych celów - odpowiedział.

budżet, ustwa, prawo, sejmowa komisja rolnictwa, pieniądze, rolnictwo

Więcej pieniędzy na rolnictwo. Będą zmiany w ustawie budżetowej

Sejmowa komisja rolnictwa poparła zmiany zaproponowane do ustawy budżetowej na 2017 rok dotyczące rolnictwa. Chodzi o zmniejszenia środków dla KRUS oraz zwiększenie wydatków na składki do międzynarodowych organizacji rolniczych....
Zwrócił uwagę, że na koniec roku budżet będzie miał deficyt, "ale ten deficyt będzie mniejszy, więc przestrzeń w budżecie pojawiła się dla tej pierwszej nowelizacji (obecnie procedowanej w Sejmie-PAP) bardzo pozytywnej, bardzo optymistycznej, gdzie kupiliśmy wiele sprzętu dla policji, dla służb mundurowych i bardzo wiele sprzętu medycznego za kwotę ponad miliarda złotych".

Podkreślił, że nowela ma charakter "bardzo pozytywny, optymistyczny i dobrowolny".

Tymczasem - zauważył - nowele budżetów w poprzednich latach były konieczne, ponieważ budżety się "nie spinały".

- W naszym przypadku ta nowelizacja jest możliwa. Po prostu staramy się realizować, wyklarować pewne zobowiązania z przeszłości (...) - wyjaśnił.

- Być może zrobimy jeszcze jedną nowelizację w grudniu - zakończył.

zwrot za paliwo, rolnictwo, zwrot akcyzy, zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego

Złotówka to za mało. Rolnicy chcą większego zwrotu

Rolnicy, zwłaszcza w gospodarstwach nastawionych na produkcję zwierzęcą, używają coraz więcej maszyn, które zużywają ogromne ilości paliwa. Choćby z tego powodu postulują zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju...
W Sejmie trwają prace nad "pierwszym" projektem nowelizacji tegorocznego budżetu oraz ustawy okołobudżetowej. Podczas pierwszego czytania wiceminister finansów Teresa Czerwińska mówiła, że nie jest ona rezultatem, jak to bywało w przeszłości, "istotnych niedoborów w budżecie państwa".

Zapewniła, że podstawowe wielkości pozostają bez zmian, a jedynie "zmienia się struktura wydatków budżetu państwa", co jest możliwe dzięki oszczędnościom budżetowym. W ich wyniku limit wydatków zwiększa się o 9,4 mld zł.

Zaoszczędzone środki mają być przede wszystkim wykorzystane m.in. na wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe dla emerytów-górników. Jeszcze w tym roku pieniądze otrzyma ok. 235 tys. osób. Ma na to trafić ok. 2,3 mld zł, natomiast generalnie sektor górniczy ma otrzymać 3,2 mld zł (około 1 miliarda zł ma być przeznaczone na restrukturyzację kopalń).

Z dodatkowych środków ma być także sfinansowane zrekompensowanie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji ubytku wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień z opłat abonamentowych za lata 2010-2017 oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych.

mateusz morawiecki, budżet państwa, nadwyżka budżetowa, dochody z VAT, wydatki inwestycyjne

Takiej nadwyżki w budżecie po wrześniu nie było od 10 lat

Nadwyżka budżetowa po wrześniu wyniosła 3,8 mld zł - poinformował Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów. Resort prognozuje, że na koniec roku deficyt budżetu wyniesie ok. 30 mld zł. Z opublikowanych danych wynika, że...
Na ten ostatni cel ma trafić kwota 980 mln zł. Kwota taka ma być przekazana, mówiła Czerwińska, do "publicznej radiofonii i telewizji na realizację zadań misji publicznej". W sumie dla resortu kultury ma być przeznaczone 1,2 mld zł.

W projektowanej nowelizacji przewidziano również utworzenie nowej rezerwy celowej w wysokości 316,9 mln zł m.in. na program Rodzina 500 plus.

Utworzona ma być także rezerwa celowa na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych (podstawowych i średnich), zapewniających uczniom poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (udzielanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną). Będzie to ok. 88 mln zł.

Ponadto, zgodnie z projektem, minister rozwoju przeznaczy dodatkowe środki na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju na realizację zadań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (w sumie 1,9 mld zł). Dokapitalizowany ma być także Bank Gospodarstwa Krajowego (1,5 mld zł).

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu