To już plaga. Zagraniczne owoce i warzywa sprzedawane są jako polskie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2019,12:00 Aktualizacja: 29-10-2019,13:57
A A A

Warzywa i owoce z importu coraz częściej oferowane są jako polskie. Tak sieci handlowe sprzedają ziemniaki z Holandii, kapustę z Kazachstanu, cebulę z Austrii, czy jabłka z Serbii.

- To już prawdziwa plaga - mówi w rozmowie z "Faktem" Łukasz Sosnowski, rolnik z Góry Kalwarii (pow. piaseczyński, woj. mazowieckie). Jemu, podobnie jak innym gospodarzom coraz trudniej jest konkurować cenowo z masowym importem warzyw i owoców.

agrounia, michał kołodziejczak, sieć sklepów biedronka, marek niechciał, uokik

Zamienili w Biedronce jabłka na polskie. UOKiK wkracza do akcji

Rolnicy zrzeszeni wokół Michała Kołodziejczaka przeprowadzili w jednym ze sklepów sieci Biedronka akcję zamiany jabłek portugalskich na polskie. Praktykom firmy przyjrzy się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów....

Zwłaszcza że zagraniczna żywność coraz częściej udaje polską, co potwierdziły ustalenia kontrola Inspekcji Handlowej. Okazuje się, że w co trzecim sklepie wykryto nieprawidłowości. Co dziesiąta partia żywności została błędnie oznaczona i zagraniczny produkt sprzedawany był jako Polski.

- Nieprawidłowa informacja o kraju pochodzenia lub jej brak to wprowadzanie konsumentów w błąd - wyjaśnia Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK.

Zdaniem rolników oszukują nie tylko wielkie sieci handlowe. Na bazarach również sprzedawane są bowiem owoce i warzywa z importu. Przyjeżdżają do Polski ciężarówkami, następnie przepakowywane są w hurtowaniach i już - rzekomo jakie krajowe - przeznaczane do handlu detalicznego.

Ale jak to możliwe, że w szczycie sezonu ziemniaki, papryka czy pomidory z importu są tańsze niż polskie? W tym roku z powodu suszy, ceny naszych warzyw są wyższe. Spekulanci wolą sprowadzać je zatem z krajów, gdzie są tańsze niż u nas.

Rolnicy zwracają jeszcze uwagę na rosnący import spoza krajów Unii Europejskiej.

- Na polskim rynku są np. rosyjskie ziemniaki. Przywożone są bez żadnej kontroli fitosanitarnej. Podobnie jest z jabłkami przemysłowymi, które przyjeżdzają m.in. z Serbii. Wzięliśmy je do badania. Wykryto cztery pestycydy, które są na terenie Unii Europejskiej zabronione - mówi Sosnowski.
 

źródło: "Fakt"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement