Szmyhal: nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2024,16:10 Aktualizacja: 28-03-2024,16:14
A A A

Nasz rząd wprowadził weryfikację eksportu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy. Bez licencji eksport tych kategorii nie będzie dokonywany - powiedział w czwartek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Jak dodał, wydawanie pozwoleń będzie następowało we współpracy ze stroną polską.

W czwartek w Warszawie odbyły się polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe. Jak przyznał Szmyhal podczas wspólnego z polskim premierem Donaldem Tuskiem oświadczenia dla mediów, "Ukraina zgodziła się na ograniczenia i bezpieczniki zaproponowane przez UE".

"Zgadzamy się, że ten kompromis jest konieczny dla naszych krajów, aby eksport z Ukrainy nie był nawet teoretycznym zagrożeniem dla polskich producentów rolniczych" - zaznaczył szef rządu ukraińskiego.

Jednocześnie - jak dodał - omawiano m.in. kwestie zakazu eksportu rosyjskiego i białoruskiego do UE.

"Zaproponowaliśmy Polsce, aby połączyć nasze wysiłki w tej sprawie. Jesteśmy bardzo wdzięczni rządowi i Sejmowi Polski, które uchwaliły odpowiedni apel do Komisji Europejskiej. Inicjatywa została poparta przez ministrów rolnictwa Litwy, Łotwy, Estonii, Polski i Czech. Nasz głos został usłyszany w Brukseli. KE zaproponowała zwiększenie cła na 50 proc. na produkcję rolną z Rosji i Białorusi. Oczekujemy na podjęcie takiej decyzji przez Radę UE" - mówił szef ukraińskiego rządu.

Poleć
Udostępnij