Sawicki: rolnicze postulaty zrealizowane, wracajcie do domów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
03-04-2015,11:15 Aktualizacja: 03-04-2015,12:14
A A A

Minister rolnictwa w specjalnym liście skierowanym do senatora Jerzego Chróścikowskiego, który jest przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", zwraca się o zakończenie akcji protestacyjnej przed gmachem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Trwa Wielki Tydzień. W naszej kulturze i tradycji święta mają szczególne znaczenie. Święta Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego to czas spędzany w rodzinie, w otoczeniu najbliższych" - zaczyna swój krótki list Sawicki.

W dalszej części pisze, że "w związku z tym, że zgłaszane przez Solidarność RI postulaty są zrealizowane, a kwestie dotyczące sprzedaży ziemi i sprzedaży bezpośredniej są przedmiotem prac polskiego parlamentu, zapraszam Pana Senatora, Przewodniczącego Solidarności RI na spotkanie i rozmowę. Uważam, że i czas, i okoliczności sprzyjają zakończeniu protestu".

Minister jednocześnie podkreśla, że "w naszej tradycji głęboko zakorzeniony jest piękny zwyczaj wspólnego zasiadania przy świątecznym stole, na którym poczesne miejsce zajmuje święconka".

Właśnie dlatego Marek Sawicki zwraca się do Chróścikowskiego z prośbą, aby "umożliwić rolnikom, także tym pełniącym wciąż dyżury protestacyjne, godne świętowanie w gronie najbliższych".

List za list

Co na to senator PiS? Również w formie listu odpowiada, że postulaty protestujących rolników nie zostały zrealizowane, dlatego "potrzebny jest dialog nad ich rozwiązaniem, czego wynikiem powinno być porozumienie odnośnie realizacji postulatów, potwierdzone  przez Premier Ewę Kopacz".

Zdaniem NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" tylko w takim wypadku możliwe jest zakończenie akcji protestacyjnej, która trwa od 19 lutego.

Koczujący przed siedzibą rządu rolnicy są rozżaleni, bo mimo trwającego kilka tygodniu protestu, nikt nie podjął z nimi merytorycznych rozmów. Z tego powodu organizatorzy "zielonego miasteczka" już dwukrotnie przekładali termin likwidacji specjalnie ustawionego namiotu.

Z ostatnich decyzji wynika, że nie wyjadą ze stolicy szybciej niż 20 kwietnia. Protestujący domagają się wprowadzenia ułatwień dla drobnych producentów i przetwórców oraz wstrzymania sprzedaży państwowej ziemi zagranicznym spółkom.

[WIDEO] Protest przed gmachem KPRM 19 lutego zgromadził ok. 5 tys. osób

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu