Ruszają konsultacje nowych planów zarządzania powodzią

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-12-2020,13:10 Aktualizacja: 08-12-2020,13:14
A A A

W grudniu mają ruszyć konsultacje społeczne nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) w Polsce - poinformowały Wody Polskie. Nowe plany, oprócz np. dokończenia inwestycji na Odrze skupiać się mają bardziej na górnym odcinku Wisły.

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą przypomniał, że plany zarządzania ryzykiem powodziowym zgodnie z prawem unijnym są aktualizowane co 6 lat.

Teraz susza, a za chwilę powodzie. Zmiany klimatyczne robią swoje

W Polsce potrzebna jest długofalowa polityka zarządzania ryzykiem powodziowym - podkreśla Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki. Jak ocenia, kilka elementów, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa powodziowego, można...

Podkreślił, że skupiają się na trzech filarach. Pierwszym z nich jest odsunięcie powodzi od ludzi poprzez tzw. twarde inwestycje, jak budowa zbiorników retencyjnych, wałów, a także zwiększania naturalnej retencji.

Drugim filarem jest "odsunięcie ludzi od powodzi" rozumiane jako właściwe planowanie przestrzenne - unikanie budowania się na terenach zalewowych. Trzecim elementem planów jest skuteczne zarządzanie powodzią, np. przez budowę systemów prognozowania i wczesnego ostrzegania.

Woś podkreślił, że kluczowe dla bezpieczeństwa powodziowego kraju są dorzecza największych polskich rzek: Wisły i Odry - szczególnie w ich górnych odcinkach. W trakcie poprzedniej "sześciolatki" uwaga głównie skupiała się na Odrze.

Chodziło m.in. o modernizację Wrocławskiego Węzła Wodnego czy budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu, który był bardzo przydatny w październiku, kiedy po występujących w tym miesiącu deszczach, skutecznie zmniejszał falę powodziową na Odrze, a także nie dopuścił do kulminacji fal powodziowych z dorzecza rzeki. Zbiornik w Raciborzu chroni przed powodzią 2,5 mln osób w woj. śląskim, opolskim i dolnośląskim.

forum gospodarcze w karpaczu, mała retencja, jan krzysztof ardanowski, europejski zielony ład

Przepisy blokują rozwój małej retencji. Potrzebne są szybkie zmiany

- Konieczne jest uproszczenie przepisów dotyczących małej retencji w rolnictwie - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Zasygnalizował też kolejny nabór wniosków w programie dotacji do nawadniania gospodarstw....

Przedstawiciel Wód Polskich dodał, że w obecna "sześciolatka" skupiać się będzie na dokończeniu działań ograniczających ryzyko powodziowe w dorzeczu Odry, ale również będzie odnosiła się do zachodniej i wschodniej części górnej Wisły, które zostały uznane za newralgiczne. Inwestycje na tym odcinku już są realizowane i dotyczą Krakowa, Sandomierza czy Tarnobrzegu.

Prof. Andrzej Tiukało, kierownik projektu wyjaśnił, że przy aktualizacji planów każdy, kto mieszka w strefie zagrożenia powodzią, ma tam swój biznes, będzie mógł poznać, jakimi inwestycjami Wody Polskie będą chciały ograniczyć ryzyko wystąpienia powodzi, jej negatywnych skutków.

Poinformował, że projekty nowych planów zarządzania ryzykiem powodziowym trafią teraz do opiniowania, a następnie do konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają pół roku i rozpoczną się 22 grudnia. Od lutego 2021 r. mają ruszyć też spotkania konsultacyjne w 28 miastach. Ostatecznie PZRP zostaną przyjęte rozporządzeniem ministra.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement