Rosną koszty produkcji przemysłu przetwórczego. Zapłaci za to konsument

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2018,14:45 Aktualizacja: 24-09-2018,14:56
A A A

Rosnące koszty energii, pracy i transportu podnoszą koszty produkcji przemysłu przetwórczego. A to może spowodować, że przetwory warzywno-owocowe mogą stać się mniej atrakcyjne cenowo niż u konkurentów - ostrzega Krajowa Unia Producentów Soków.

"Najbardziej niepokojąca dla zakładów przetwórczych jest zapowiedź podwyższenia cen energii elektrycznej. O ile obecnie przedsiębiorca biznesowy płaci za 1 MWh energii 210 - 215 zł, to w przyszłym roku stawka może wzrosnąć o ok. 50 proc." - napisała w informacji Krajowa Unia Producentów Soków.

produkcja jabłek, zbiory jabłek, ceny jabłek, sadownictwo, Krajowa Unia Producentów Soków

Nadprodukcja jabłek coraz większym problemem. Co robić z owocami?

Produkcja jabłek w Polsce powinna być zróżnicowana w zależności od ich przeznaczenia. Potrzebne są sady specjalizujące się w produkcji jabłek deserowych i tych na sok - uważa Krajowa Unia Producentów Soków. KUPS to organizacja...

"Do wyższych cen energii trzeba dodać rosnące stawki za gaz, tu firmy od następnego roku muszą liczyć się z ok. 30 proc. wzrostem kosztów (z 90 do 130 zł za MWh). Kolejnym obciążeniem jest wzrost ceny paliwa. Obecnie za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy w Polsce najwięcej od 4 lat. Koszt oleju napędowego również utrzymuje się na granicy 5 zł/l i rośnie rok rocznie średnio o 20 proc." - czytamy w dokumencie.

Nie bez znaczenia dla przedsiębiorców, zwłaszcza z branży rolno-spożywczej, są wyższe niż w ubiegłym roku koszty pracy (według GUS o 8 proc.), ale i tak brakuje chętnych do pracy produkcyjnych - zaznacza KUPS. Dodaje, że rosną również inne koszty - woda, odbiór ścieków oraz śmieci i odpadów, opłaty środowiskowe.

Podwyżki stawek już w bieżącym sezonie wpłyną na koszty produkcji w branży spożywczej, np. w przetwórstwie owoców i warzyw np. przy produkcji zagęszczonego soku jabłkowego, który wymaga sporej ilości energii. Dlatego wzrost cen energii może zachwiać stabilnością firm z tej branży, a Polska utracić pozycję lidera w eksporcie zagęszczonego soku.

soki, spożycie soków, Krajowa Unia Producentów Soków, musy owocowo-warzywne

Kampania promocyjna przynosi efekty. Wzrosło spożycie soków

W Polsce wzrosło spożycie soków, a przyczyniła się do tego trzyletnia kampania promocyjna - poinformowała Krajowa Unia Producentów Soków. Statystyczny Polak wypija ok. 14 litrów soków rocznie, a jeszcze trzy lata...

Według KUPS, w 2019 r. ceny produktów owocowych mogą wzrosnąć nawet o kilkanaście procent, głównie z uwagi na podwyżki cen energii i gazu.

Dla Polski najpoważniejszym konkurentem jest Ukraina, która unowocześnia produkcję owoców i warzyw oraz intensywnie rozwija przetwórstwo, a także zabiega o nowe rynki zbytu. Rozwój bazy surowcowej w takich krajach, jak właśnie Ukraina czy Mołdawia, może dodatkowo skutkować przenoszeniem się biznesu (kapitału międzynarodowego) do tych krajów, lub gdziekolwiek indziej, gdzie opłacalność produkcji będzie większa - podkreśla KUPS.

- Nasza branża odczuła mocno podwyżki cen energii, pracy i transportu, szczególnie mniejsze zakłady, w których inaczej rozkładają się koszty - powiedziała Barbara Groele, sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków.

Dodała, że w przetwórstwie dodatkowym obciążeniem, oprócz rosnących kosztów, są rosnące oczekiwania sadowników, którzy domagają się wyższych cen skupu owoców. - "Odgórne" próby regulowania cen płaconych za owoce są rozwiązaniem niebiznesowym i w takiej sytuacji produkcja przetworów owocowych może stać się nierentowna - zauważa ekspertka.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement