Rolnicy znów będą zarabiać na dzierżawie łąk dla żubrów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2017,11:00 Aktualizacja: 13-03-2017,12:03
A A A

Około 300 tys. zł rocznie trafi w ciągu najbliższych lat do rolników z okolic Puszczy Białowieskiej na dzierżawy łąk, tak by mogły z nich korzystać żubry. W 2016 r. nie było takich dzierżaw, a rolnicy wystąpili o większe odszkodowania za zniszczenia upraw dokonane przez te zwierzęta.

Pieniądze pochodzą z rozpoczętego 1 marca nowego "Kompleksowego programu ochrony żubra przez Lasy Państwowe", w ramach którego do końca 2020 r. na różne działania związane z żubrami będą przeznaczone 44 mln zł z Funduszu Leśnego - poinformowała prof. Wanda Olech z SGGW, prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

żubr, odstrzał żubrów, lasy państwowe, anna malinowska, Konrad Tomaszewski, siedliska żubrów

Do żubrów strzelano zgodnie z przepisami

Wszystkie odstrzały żubrów w Puszczy Boreckiej w latach 2012-2016 odbyły się zgodnie z przepisami, warunkami określonymi w decyzjach służb ochrony środowiska i zaleceniami ekspertów - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Lasy...

Podczas konferencji w Supraślu podsumowano m.in. kończący się z końcem kwietnia 2017 r. program "Rozwój metapopulacji żubra w północno-wschodniej Polsce" (finansowany z tzw. funduszy norweskich), który wdrażała SGGW wspólnie z Białowieskim Parkiem Narodowym i dwunastoma nadleśnictwami Lasów Państwowych. Zaprezentowano też plany na przyszłość. Nowy program ma być kontynuacją tego projektu.

Ogłoszenia dla rolników o kontraktacji łąk pojawią się do końca marca. Będzie się tym zajmować SMŻ. Informacje do rolników mają również trafić za pośrednictwem gmin. Podobnie jak do 2015 r. zakontraktowanych ma być ok. 100-120 ha łąk. Rolnicy dostaną pieniądze i zostawią siano na łąkach z myślą o żubrach.

Beata Bezubik, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku poinformowała, że w związku z tym, że w 2016 r. nie było kontraktacji łąk, skala szkód była większa.

W ramach dzierżawy rolnik dostawał pieniądze, w zamian za co przygotowywał łąkę, korzystały z niej żubry.

Gdy nie dostawał za to pieniędzy, żubry i tak korzystały z łąki, a rolnicy występowali do RDOŚ w wnioskami o wypłatę odszkodowań.

Puszcza Białowieska, żubry, ministerstwo środowiska, pomoc w odtworzeniu siedlisk żubra, Jan Szyszko

Szyszko: żubr w Polsce ma się dobrze

Polska zaproponowała państwom UE pomoc w odtworzeniu siedlisk żubra w Europie - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie minister środowiska Jan Szyszko. MŚ skierowało swoją propozycję do ministrów środowiska państw...

- Dlatego też liczba wniosków ostatnimi czasy jest coraz większa - powiedziała Bezubik. W 2016 r. wpłynęło ponad 100 wniosków, w większości z Puszczy Białowieskiej (na ok. 770 tys. zł), mniej z Puszczy Knyszyńskiej (ok. 600 tys. zł).

Dla porównania, np. za 2015 r. za tzw. szkody żubrowe wypłacono rolnikom 940 tys. zł.

- Liczę na to, że ta kontraktacja spowoduje mniejszą ilość wniosków, rolnicy będą mieli dalej zagwarantowane pieniądze z kontraktacji, co oczywiście będzie wpływało na ilość (mniejszą-PAP) wniosków w RDOŚ - powiedziała Bezubik.

Olimpia Pabian, dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego powiedziała, że kontraktacje łąk były tym, co "przekonywało rolników również do ochrony przyrody".

- Bo żubr to jest ochrona przyrody, to jest też nasz symbol. To jest warte kontynuowania, to trzeba kontynuować - powiedziała.

Puszcza Białowieska, ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, UNESCO, ministerstwo środowiska, Komisja Europejska

Ruszyły konsultacje w sprawie Puszczy Białowieskiej

W środę rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu założeń do planu zarządzania Puszczą Białowieską jako obiektem światowego dziedzictwa UNESCO - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mucha. Według ekologów dokument ma błędy...

Prof. Wanda Olech wskazała, że brak kontraktacji przez rok był odczuwalny i przez rolników, i za sprawą większych szkód i odszkodowań.

- A nam zależy na tym, żeby kontraktacja powodowała też zmianę zainteresowania rolników. Musimy to robić z głową - dodała. Podkreśliła, że kontraktowanie łąk ma łagodzić konflikty człowiek-żubr.

Do kontraktacji łąk w 2016 r. nie doszło, bo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej unieważnił konkurs, w ramach którego Białowieski Park Narodowy starał się o pieniądze. Wcześniej pieniądze na ten cel pochodziły z różnych funduszy.

W polskiej części Puszczy Białowieskiej na wolności żyje 596 żubrów - wykazało ostatnie zimowe liczenie tych zwierząt. Ponad 200 osobników ze stada przebywa poza puszczą.

Poleć
Udostępnij