Rolnicy czekają na procedury związane z epidemią koronawirusa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk, em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2020,19:15 Aktualizacja: 12-03-2020,18:33
A A A

W związku z narastającym zagrożeniem epidemiologicznym związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce doszło do spotkania Wiktora Szmulewicza, prezesa KRIR z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa.

Szef Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do szefa resortu o pilne opracowanie wytycznych dla producentów rolnych w przypadku konieczności poddania się kwarantannie.

koronawirus, rynek mięsa, asf, wiesław różański, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego

Hodowcy stracili miliony przez ASF. Teraz może im zaszkodzić koronawirus

Z powodu afrykańskiego pomoru świń ograniczony jest eksport polskiej wieprzowiny do krajów pozaunijnych. Niestety, kłopoty branży mięsnej może pogłębić epidemia koronawirusa, która już wstrzymuje transporty. - Całe szczęście u...

Przygotowanie takich procedur ma rozwiać wiele wątpliwości rolników oraz hodowców i pomóc odpowiednio przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii koronawirusa - przekonują izby w swoim serwisie.

Władze rolniczego samorządu pytają m.in. kto ma zająć się produkcją zwierzęcą, kto i jak odbierze mleko z gospodarstw objętych kwarantanną, czy i na jakie odszkodowanie rolnicy będą mogli liczyć?

Szmulewicz zawnioskował również o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie zasiłków chorobowych.

Obecnie przysługuje rolnikowi,  który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni, a za każdy dzień niezdolności do pracy w gospodarstwie gospodarz lub jego rodzina otrzymuje 10 złotych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu