Rolnicy chcą znakowania warzyw nazwą kraju pochodzenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2018,11:30 Aktualizacja: 22-06-2018,11:36
A A A

Większej kontroli nad importem warzyw, m.in. znakowania ich nazwą kraju pochodzenia, domagają się rolnicy. Ok. 100 rolników z Unii Warzywno-Ziemniaczanej uczestniczyło w wyjazdowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa w Kościerzynie (woj. łódzkie).

Na powitanie posłów rolnicy na schodach wejściowych do Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie odbywało się posiedzenie, wysypali ziemniaki. Michał Kołodziejczak, przewodniczący stowarzyszenia Unii Warzywno-Ziemniaczanej powiedział, że jest to wyraz protestu wobec zbyt niskich cen skupu ziemniaków.

ziemniaki, młode ziemniaki, wczesne ziemniaki, ministestwo rolnictwa, handel ziemniakami, import ziemniaków

Do konsultacji trafiło rozporządzenie dotyczące młodych ziemniaków

Resort rolnictwa przygotował i skierował do 14-dniowych konsultacji rozporządzenie dotyczące młodych ziemniaków. Projekt zrównuje nazwy - ziemniaki "wczesne" i "młode", by objąć je kontrolą i nadzorem zgodnie ze...
- Za worek (15 kg) rolnik dostaje 4 zł, a jego wyprodukowanie kosztuje 8 zł - podkreślił.

- Przy nazwie kraju producenta warzyw na opakowaniu powinna znajdować się czytelna flaga - mówili rolnicy. Ich zdaniem Polska "zalewana jest ziemniakami z zagranicy", ponadto kwitnie proceder przepakowywania zagranicznych warzyw i sprzedawania ich jako polskie.

Wiceminister Jacek Bogucki poinformował, że w resorcie rolnictwa opracowano projekt ustawy, którego celem jest wzmocnienie i usprawnienie działań służb kontrolnych, a także zwiększenie kar za nieprawidłowości.

- Proponowane kary, za wprowadzanie do obrotu warzyw niezgodnych z wymaganiami unijnymi, mają zostać podniesione do wysokości 5-krotnej wartości korzyści uzyskanej ze sprzedaży, nie niższej niż 500 zł - zaznaczył wiceminister.

ziemniaki, kontrola pochedzenia ziemniaków, prawo, przepisy, sklep

Sklepy będą zobligowane do weryfikacji danych o pochodzeniu ziemniaków

Personel sklepu będzie zobligowany do weryfikacji i korekty informacji o pochodzeniu ziemniaków - zakłada projekt rozporządzenia resortu rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt nowelizacji rozporządzenia ws. znakowania poszczególnych...

Wiceszef resortu dodał, że będą także nakładane kary za brak dokumentów dotyczących produktu.

- Będzie to kara pieniężna w wysokości do dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedzający rok nałożenia kary. W przypadku braku informacji umożliwiających identyfikację produktów kara pieniężna będzie w wysokości do trzykrotnego przeciętnego wynagrodzenia, nie niższa niż 200 zł - powiedział Bogucki.

Poinformował, że obecnie trwają prace legislacyjne nad zmianą przepisów w zakresie oznaczania kraju pochodzenia warzyw oraz wprowadzenia definicji "młodych ziemniaków".

Zdaniem rolników "proponowane rozwiązania w kwestii wysokości kar pozwalają na zbyt daleko idącą uznaniowość ze strony służb kontrolnych, co może być czynnikiem patologicznym; ustalenie dolnej granicy kary w wysokości 500 zł nie zapewnia realizacji polityki odstraszania nieuczciwych podmiotów".

wyłudzanie dofinansowania ue, arimr, cbśp, producenci owoców i warzyw, sadownicy

CBŚP zatrzymało producentów owoców i warzyw. Agencja straciła miliony

CBŚP zatrzymało 10 osób, które miały wyłudzać dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że agencja mogła stracić co najmniej 21 mln zł. Wśród podejrzanych są...

Według danych ministerstwa rolnictwa w sezonie 2017/2018 ceny ziemniaków w Polsce są równie niskie, jak w poprzednim. Przyczyny to wysokie plony, silna pozycja sieci handlowych oraz zbyt duża liczba pośredników.

Zbiory ziemniaków w Polsce w 2017 r. wyniosły 9,5 mln ton i były prawie o 0,7 mln większe niż w 2016 r. Średni poziom cen skupu w pierwszym półroczu 2018 r. szacuje się na ok. 576 zł/t czyli ok. 57 gr za kilogram (w pierwszym półroczu 2017 r. cena wyniosła 631 zł/t ).

Produkcja ziemniaków w Polsce jest większa niż zapotrzebowanie rynku krajowego. W naszym kraju systematycznie maleje spożycie ziemniaków, które w sezonie 2017/2018 szacowane jest na ok. 96 kg/mieszkańca.

W ubiegłym roku z Polski wyeksportowano 35 tys. ton ziemniaków, a sprowadzono 117 tys. ton. Polskie ziemniaki trafiły przede wszystkim do Mołdawii, Rumunii i na Łotwę, a importowane pochodziły głównie z Niemiec, Holandii, Hiszpanii i Grecji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj