Prywatne lasy będą objęte kolejnymi planami

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2022,12:20 Aktualizacja: 25-01-2022,12:23
A A A

Niemal co trzeci hektar lasów prywatnych posiada dokument sfinansowany z programu wsparcia w zakresie sporządzania uproszczonych planów urządzenia lasu. Po raz szósty pomocy w tym celu udzielą Lasy Państwowe.

Państwowy leśny gigant podkreśla w komunikacie, że blisko 1,8 mln ha, czyli ponad 19 proc. lasów w Polsce, należy do osób prywatnych, gospodarujących nimi m.in. na podstawie 10-letnich uproszczonych planów urządzenia lasu.

ustawa o lasach, ochrona przyrody, Andrzej Duda, drzewostan

Ustawa o lasach i o ochronie przyrody z podpisem prezydenta

Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o lasach i ustawy o ochronie przyrody, która m.in. wprowadza wymóg przeglądu dostępnych danych w celu sprawdzenia występowania gatunków chronionych lub potencjalnych miejsc ich występowania...

Plany powstają dzięki programowi i środkom z funduszu leśnego, którym dysponują LP, a ich celem jest wskazanie jak gospodarować w danym lesie bez szkody dla jego trwałości.

Jeśli chodzi o wspomniany fundusz leśny, szósta edycja naboru wniosków o wsparcie zakończyła się jesienią. I wszystkie spośród 28 zgłoszonych dokumentów rozpatrzono pozytywnie do realizacji w 2022 roku.

Łączna powierzchnia uproszczonych planów obejmie 59 tys. ha, a kwota przeznaczona na ten cel z funduszu leśnego wyniesie 1,53 mln zł.

- Cieszę się, że mamy możliwość wpierania właścicieli lasów prywatnych. Robimy to na wielu płaszczyznach. Finansujemy plany, ale także dzielimy się ekspercką wiedzą i wieloletnimi doświadczeniami. Nieodpłatne doradztwo fachowe w tym zakresie to jedno z istotnych świadczeń publicznych, jakimi mogą się pochwalić Lasy Państwowe. I nie jedyne - podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego LP.  

kara za zaśmiecanie pól i lasów, Jacek Ozdoba, ochrona środowiska, odpady niebezpieczne

Wyższe kary za zaśmiecanie pól i lasów

Wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych, zapowiedział Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. Wyższe kary - do 5 tys. zł - mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych,...

Jak dodaje, prywatnym właścicielom służy także system ochrony przeciwpożarowej, ochrony przed niebezpiecznymi dla lasów owadami. Mogą też korzystać z finansowanych przez LP opracowań i źródeł informacji.

Dzięki środkom przekazanym z funduszu leśnego w kwocie niemal 10,5 mln zł, w ciągu ostatnich 5 lat (2017-2021) - wsparcie w tym zakresie jest możliwe od wejścia w życie nowelizacji ustawy o lasach w 2016 roku - wykonano uproszczone plany dla 530 tys. ha lasów. To oznacza, że niemal co trzeci hektarów lasów prywatnych posiada plan urządzenia sfinansowany przez Lasy Państwowe.

Wsparcie trafia do samorządów powiatowych i tą drogą powstają leśne plany.

- Dokumentacja urządzeniowa, która powstaje w odpowiedzi na wnioski zgłaszane przez indywidualnych właścicieli lasów, ma jednolity standard i sukcesywnie zasila zasoby Banku danych o lasach. Użytkownicy portalu uzyskują wiarygodne dane o wszystkich lasach, bez względu na to, czyją pozostają własnością - zaznacza Lena Wyderkowska z Wydziału Urządzania Lasu DGLP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu