Projekt "Renaldo" ma przynieść wiele korzyści mieszkańcom wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-04-2021,14:15 Aktualizacja: 01-04-2021,14:19
A A A

Rozpoczyna się realizacja projektu pod nazwą "Renaldo". Jego celem jest udzielenie pomocy eksperckiej, która pozwoli na założenie pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Projekt jest realizowany na wniosek resortu i finansowany jest w 100 proc. ze środków Unii Europejskiej oraz niemieckiego Federalnego Ministerstwa Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.

systemy fotowoltaiczne, energia słoneczna, oze, instalacje oze, fotowoltaika, ustawa o oze

Gminy wchodzą w energetykę. Fotowoltaika zamiast wiatrowych farm

Rosnące ceny energii skłaniają coraz więcej samorządów do szukania alternatywy dla drogich usług spółek przesyłowych. Wiele gmin przymierza się do inwestycji we własną energetykę. Rząd szykuje ułatwienia dla gmin, które...

Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Sterującego zostały omówione sprawy organizacyjne, dotychczas wykonane prace oraz działania planowane do realizacji do końca roku 2021.

Celem projektu jest udzielenie wsparcia eksperckiego w zakresie przygotowania do założenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w 6 gminach na terenie województw kujawsko-pomorskiego i podlaskiego.

Główną zasadą każdej tworzonej spółdzielni energetycznej jest pełna swoboda decydowania o rodzajach instalacji i ich lokalizacji, a także sposobie wzajemnych rozliczeń.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, projekt będzie realizowany przez okres około 2,5 roku i obejmie m.in. wybór 6 gmin do udziału w projekcie, analizę lokalnych zasobów energetycznych oraz przygotowanie propozycji rozwiązań przynoszących jak najwięcej korzyści dla lokalnych społeczności, przygotowanie do utworzenia spółdzielni energetycznych w wybranych gminach.

aukcje oze, turbiny wiatrowe, elektrownia słoneczna, biogaz rolniczy

Aukcje OZE 2021. Rząd wystawi na sprzedaż mniej energii

W aukcjach dla OZE w 2021 roku rząd wystawi na sprzedaż 70 TWh energii elektrycznej o maksymalnej wartości 24,6 mld zł - przewiduje rozporządzenie Rady Ministrów. W br. na aukcje trafiły 75,3 TWh warte 27,4 mld zł. Zgodnie z szacunkami...

Przewiduje się ponadto opracowanie poradnika dotyczącego zakładania spółdzielni energetycznych, propozycji ewentualnych zmian legislacyjnych służących dalszemu rozwojowi spółdzielni energetycznych w Polsce, organizację konferencji i warsztatów mających na celu wymianę informacji i doświadczeń z realizacji projektu.

W ramach tego projektu, dla każdej z pilotażowych spółdzielni energetycznych zostanie szczegółowo przeanalizowane zapotrzebowanie energetyczne oraz lokalnie dostępne źródła energii odnawialnej.

W propozycji rozwiązań, w zależności od potrzeb potencjalnej spółdzielni i jej członków, wskazany zostanie optymalny dobór rodzajów i mocy instalacji odnawialnych źródeł energii, a także przygotowana zostanie kompletna dokumentacja założycielska i rejestracyjna dla danej spółdzielni.

Wiceminister Anna Gembicka wyraziła nadzieję, że projekt przede wszystkim przyniesie wymierne korzyści dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz będzie okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń z innymi państwami członkowskimi, ułatwiając tym samym Komisji Europejskiej podejmowanie kolejnych decyzji odnośnie kierunków rozwoju odnawialnych źródeł energii w UE.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement