Prezydent i minister rozmawiali o wsparciu dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aleksander Główczewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-07-2021,8:40 Aktualizacja: 07-07-2021,8:46
A A A

W sprawie wsparcia dla rolników, których gospodarstwa zostały poszkodowane w nawałnicach Andrzej Duda spotkał się z Grzegorzem Pudą - poinformował Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Rozmowa trwała około godziny - prezydent poruszył problemy rolników (głównie z Lubelszczyzny), z którymi spotkał się po tym, jak ich gospodarstwa dotknęły nawałnice.

straty w uprawach, Lech Sprawka, Opole Lubelskie, Szczepan Goławskii

Nic, tylko załamać ręce. Rolnicy pokazali wojewodzie, jakie ponieśli straty

Po ostatnich nawałnicach w woj. lubelskim wystąpiły sięgające nawet 80-100 proc. straty w uprawach ziemniaków, zbóż czy plantacjach owoców miękkich. Podczas spotkań z rolnikami przekonał się o tym naocznie wojewoda. Wizytacja...

- Przedstawił ministrowi problemy, o których mówili mu rolnicy - straty dotyczą głównie sadów jabłkowych, ale też plantacji chmielu, który jest koronnym produktem Lubelszczyzny i naszym flagowym produktem w Europie - chmiel lubelski - relacjonował prezydencki minister.

Zaznaczył, że straty rolników są tak duże, że nie wiadomo, czy zbiory jabłek i chmielu w tym roku tam się odbędą. - Pan minister przedstawił stan realizowanej już pomocy dla rolników - doraźne świadczenia różnej wysokości, przekazywane za pośrednictwem wojewody. Komisje pracują i szacują cały czas straty. Część świadczeń jest już wypłacana, część w trakcie szacowania - podał Szrot.

- Minister Puda powiedział, że w tym momencie sprawdza możliwości zwiększenia pomocy o dodatkowe środki oraz że w najbliższym czasie dokona przeglądu ubezpieczeń upraw w Polsce i z tego wyciągnie wnioski korzystne dla rolników - przekazał treść rozmowy szef gabinetu prezydenta.

Zaraz po wizycie na Lubelszczyźnie Andrzej Duda informował, że spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim i rozmawiali m.in. o tym, że potrzebne są dodatkowe środki, które pomogą sprawnie uporać się ze wszystkimi trudnościami, które dotknęły rolników.

Gwałtowne burze z silnym wiatrem i opadami gradu, które przeszły niedawno nad Lubelszczyzną najwięcej szkód wyrządziły w powiecie opolskim. W gminie Wilków uszkodzonych zostało ponad 300 dachów - w tym 121 na budynkach mieszkalnych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu