Policja już spisuje i karze za cofnięte liczniki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2020,9:30 Aktualizacja: 10-01-2020,14:01
A A A

Pierwsze przypadki cofnięcia liczników w pojazdach odnotowali policjanci, którzy mają od tego roku obowiązek ich weryfikowania podczas kontroli drogowych. Wszystko wskazuje na to, że będą też to robić w maszynach rolniczych.

Na drodze krajowej nr 7 (Zakopianka) w Myślenicach (woj. małopolskie) patrol grupy SPEED z Komendy Wojewódzkiej Policji Krakowie zatrzymał do kontroli drogowej samochód marki Peugeot Partner, którego kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 28 km/h.

zamość, Dorota Krukowska-Bubiło, badania techniczne traktorów, kmp zamość

Brali pieniądze za fikcyjne badania pojazdów. Traktorów również

Trzej diagności z jednej ze stacji kontroli pojazdów w Zamościu (woj. lubelskie) brali pieniądze za badanie techniczne pojazdów, choć w rzeczywistości żadnej kontroli nie dokonywali - ustalili stróże prawa. Pracownicy stacji,...

Mężczyzna został ukarany mandatem za to wykroczenie. Ale na tym się nie skończyło, bo stróże prawa sprawdzili także aktualny stan drogomierza, który wynosił 152 tys. 456 km.

A w systemie informatycznym (Centralna Ewidencja Pojazdów) stan tego licznika podczas ostatniego badania technicznego wynosił w roku 2018... 198 tys. 900 km. "Kierowca nie potrafił wyjaśnić, dlaczego stan licznika jest niższy niż w 2018 roku. Tłumaczył, że jest to pojazd firmowy" - relacjonuje krakowska KWP.

Ze względu na brak aktualnych badań technicznych (powinny być wykonane w listopadzie 2019 roku) zatrzymano dowód rejestracyjny auta. Natomiast w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 306a Kodeksu karnego ("zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru") sprawa została przekazana do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach. Śledczy będą wyjaśniać, jak doszło do zmiany wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.  

kontrola maszyn rolniczych, kontrola pojazdów, policja

W drogę tylko sprawnym pojazdem. Policja grozi surowymi karami

Surowymi karami grożą policjanci kierowcom pojazdów rolniczych, którzy stwarzają zagrożenie dla uczestników ruchu. Według stróżów prawa powszechnym problemem są nieoświetlone, niesprawne technicznie, nierzadko...

Z kolei w Wielkopolsce policjanci zatrzymali renault, w którym podczas przeglądu w lutym 2019 r. stan licznika był o blisko 4 tys. km większy. Z kolei sprawdzając osobowego mercedesa funkcjonariusze stwierdzili, że licznik został cofnięty o blisko 22 tys. km względem zapisu z przeglądu technicznego z 28 grudnia 2019 r.

Obowiązek weryfikowania drogomierzy w pojazdach podczas kontroli drogowych nałożyło od 1 stycznia na służby mundurowe Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego. Funkcjonariusze nie muszą tego robić jedynie np. podczas zmasowanych kontroli trzeźwości.

Co ważne, w rozporządzeniu jest wyraźnie mowa o "odczycie wskazań drogomierza pojazdu". Ale pod pojęciem drogomierz według urzędników mieści się zarówno ten dokonujący pomiaru w kilometrach lub milach (co najczęściej dotyczy pojazdów sprowadzonych z USA), jak też dokonujący pomiaru w motogodzinach (co ma miejsce m.in. w maszynach rolniczych).

"W tych ostatnich przypadkach bowiem to ten drogomierz, a nie drogomierz pomiaru w kilometrach (milach), ma zasadnicze znaczenie w ocenie stanu technicznego maszyny" - wyjaśniało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na zapytanie poselskie w sprawie zaostrzenia kar za cofanie liczników w pojazdach.

Za cofanie liczników w samochodach czy motocyklach grozi nawet do lat 5 więzienia.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu