PO: minister rolnictwa nie daje sobie rady z prowadzeniem resortu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-02-2017,8:05 Aktualizacja: 07-02-2017,8:27
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa nie daje sobie rady ze swoim resortem - przekonywały posłanki PO, które krytykowały ministra m.in. za ustawę o ziemi, sprawę stadniny w Janowie i niedostateczne ich zdaniem działania w sprawie ASF oraz ptasiej grypy.

W ramach przeglądu resortów premier Beata Szydło spotkała się z ministrem Jurgielem, który mówił na konferencji, że podstawowym celem polityki rolnej państwa jest stabilne ekonomicznie rolnictwo. Zapowiedział też, że za rozwój wsi odpowiedzialny będzie rząd, nie tylko minister. Powiedział też m.in., że resort przyjrzy się zyskom i kosztom działania spółek Skarbu Państwa w branży rolno-spożywczej.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, Rada Dialogu Społecznego

Resort rolnictwa po przeglądzie. Znamy priorytety na przyszłość

Podstawowym celem polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie - powiedział w poniedziałek Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Dodał, że jednym z celów resortu są prace...

Później na briefingu w Sejmie działanie resortu oceniały posłanki PO Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dorota Niedziela. - Dzisiaj minister Jurgiel mówił nam o tym, jak to wspaniały pomysł na rolnictwo PiS przedstawia, a nie było nic o tym, co się dzieje w rolnictwie ani co z tego przeglądu wynika - powiedziała Niedziela.

- Minister Jurgiel powiedział, że celem będzie stabilne ekonomicznie rolnictwo. Pytanie, jak to możliwe, gdy przyjęta przez PiS ustawa o ziemi sprawia, że rozregulowane są rynki nieruchomości, a cena ziemi spada - dodała. Polityk mówiła, że to powoduje trudności dla rolników, którzy wzięli kredyty, podczas gdy ich kapitał spada.

Krytykowała też Jurgiela za sytuację związaną z afrykańskim pomorem świń oraz ptasią grypą w Polsce; przekonywała, że minister nie dał rady opanować sytuacji. Według posłanki PO Jurgiel, wymieniając kadry w podległych sobie agencjach, spowodował też opóźnienia w wypłacaniu dopłat bezpośrednich dla rolników i że niektórzy musieli zwracać część wypłaconej im sumy, bo została ona źle wyliczona.
krzysztof jurgiel, dorota niedziela, po, ministerstwo rolnictwa, asf, arimr, ustawa o ziemi

PO: Jurgiel najgorszym ministrem rolnictwa po 1989 roku

Tak złego, śpiącego, ministra rolnictwa jak Krzysztof Jurgiel nie było po 1989 roku - ocenił w sobotę na konferencji prasowej "gabinetu cieni" Tomasz Siemionak, wiceszef PO. Politycy tej partii krytykowali Jurgiela m.in. za ustawę o ziemi...

Zdaniem Niedzieli szans na powodzenie nie mają też plany Jurgiela dotyczące promowania polskiej żywności ekologicznej. Według jej polityka rządu PiS sprawia, że Polska kojarzy się obecnie bardziej z chorobami drobiu i smogiem niż z ekologią.

Niedziela skrytykowała też politykę Jurgiela dotycząca rozwoju obszarów wiejskich. Odniosła się do słów ministra rolnictwa, że rozwój obszarów wiejskich jest wpisany w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, za którą odpowiedzialny będzie rząd.

- Najwyraźniej minister Jurgiel sobie nie radzi i potrzebuje pomocy. Jednak kiedy za jakiś obszar odpowiedzialni są wszyscy szefowie resortów, to de facto nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności - przekonywała posłanka PO.

Kluzik-Rostkowska nawiązała z kolei do sprawy stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowicach. Przekonywała, że minister rolnictwa, wymieniając ich dyrektorów "na swoich ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale którym ufa" doprowadził dobrze prosperujące stadniny na skraj upadku, a markę - do kompromitacji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu