Pierwsze międzynarodowe studia doktoranckie z piwowarstwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2016,15:30 Aktualizacja: 25-10-2016,15:33
A A A
Ośmiu doktorantów reprezentujących uczelnie z całej Europy będzie uczestniczyć w pierwszych międzynarodowych studiach doktoranckich z browarnictwa i słodownictwa. Specjalistyczną wiedzę zdobędą oni w uniwersytetach, browarach i innych firmach sektora piwowarskiego. 
 
Liderem konsorcjum, które realizuje program, jest Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. W projekcie uczestniczą też Uniwersytet Kopenhaski, Uniwersytet w Nottingham, belgijski Uniwersytet w Ghent, Katolicki Uniwersytet w Leuven oraz Techniczny Uniwersytet w Berlinie. Przedsięwzięcie koordynuje przedstawiciel krakowskiej uczelni dr hab. inż. Aleksander Poreda.

targi piw, lublin, browar, piwowar domowy

30 browarów na Targach Piw Rzemieślniczych

Na organizowane po raz pierwszy Lubelskie Targi Piw Rzemieślniczych przyjechało 30 browarów z całego kraju. Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych przygotowało cykl wykładów na temat piwa: „Jak uwarzyć swoje pierwsze...
We wtorek w Uniwersytecie Rolniczym odbyła się inauguracja projektu. Jak ocenił koordynator, studia z browarnictwa i słodownictwa w ramach projektu European Joint Doctorate Food Science mają charakter pionierski i innowacyjny.
 
- Głównym celem projektu jest wykształcenie młodych specjalistów w rozwijającym się dynamicznie przemyśle browarniczym, którzy nie tylko będą prowadzić zaawansowane badania naukowe, ale przede wszystkim w przyszłości wdrożą innowacyjne zastosowania do przemysłu piwowarskiego w Polsce i na świecie - zaznaczył dr hab. Poreda.
 
Ośmiu młodych naukowców przez trzy lata będzie prowadzić zaawansowane badania, a także uczestniczyć w specjalistycznych kursach - realizowanych na wszystkich uczelniach wchodzących w skład konsorcjum. 
 
Praktyczne doświadczenie zdobędą w różnych instytucjach oraz zakładach przemysłu spożywczego w Europie, m.in. Instytucie Browarnictwa VLB Berlin, angielskiej firmie FlavorActiV Limited, duńskim koncernie piwowarskim Carlsberg Group, czy belgijskiej wytwórni słodu Boortmalt.

wroclaw_muzeum_pap

Wrocławskie browarnictwo w kuflach i beczkach

Kufle, dzbany i butelki, używane do serwowania piwa, pochodzące z okresu do XVII do XX w., to część eksponatów znajdujących się na wystawie przedstawiającej historię wrocławskiego browarnictwa, którą w czwartek otwarto w Muzeum...
Po zakończeniu studiów młodzi naukowcy otrzymają łączony stopień doktora z zakresu nauk o żywności i/lub inżynierii, oraz wspólny dyplom wydany przez co najmniej dwie uczelnie uczestniczące w projekcie.
 
Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Komisji Europejskiej w programie Horyzont 2020, a całkowity jego budżet wynosi ponad 2 mln euro. 
 
Miesięczne stypendium dla jego uczestników ma wartość 2,5 tys. euro. Rekrutacja doktorantów rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia. Będzie miała charakter otwarty, co oznacza, że o miejsca mogą się ubiegać młodzi naukowcy z różnych kontynentów. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement