Piechociński: uchwalenie ustawy o ochronie ziemi pomoże prezydentowi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-05-2015,14:55 Aktualizacja: 14-05-2015,15:25
A A A

Szef PSL apeluje do PO o poparcie ustawy o ochronie ziemi i uchwalenie jej już w piątek. Dzięki temu prezydent Bronisław Komorowski "odzyska 2-3 proc. poparcia na wsi".

Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego - złożony w Sejmie przez PSL - ma chronić polskie grunty przed wykupem przez cudzoziemców. W czwartek zajmuje się nim sejmowa podkomisja. Ta sama, która we wtorek przerwała prace nad propozycją ludowców z powodu braku stanowiska rządu. Zdaniem Marka Sawickiego (PSL), ministra rolnictwa takie stanowisko nie jest potrzebne, by pracować nad projektem.

PSL podkreśla, że przyszła ustawa jest o tyle istotna, że w maju przyszłego roku kończy się okres ochronny na sprzedaż polskiej ziemi cudzoziemcom. Piechociński przypomniał, że pod tym względem funkcjonują "dojrzałe rozwiązania" w Niemczech, we Francji i kilku innych krajach.

Prace nad projektem ustawy o ochronie gruntów rolnych zostały wstrzymane

Wstrzymano prace nad projektem ustawy o ochronie gruntów rolnych

Komisja rolnictwa wstrzymała prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych do czasu uzyskania opinii rządu i samorządów. Sejmowa komisja rolnictwa zajmowała się w środę poselskim projektem nowelizacji...
Zdaniem szefa koalicyjnego PSL ta kwestia może mieć wpływ na wyborczy wynik prezydenta Bronisława Komorowskiego. - Jeśli pan prezydent chce odzyskać 2-3 proc. głosów na polskiej wsi, to środowisko polityczne PO powinno sprawić, by polska ziemia nie była obiektem spekulacji cenowej na rynku krajowym i na rynku europejskim - powiedział prezes PSL.

Według Piechocińskiego przyjęcie ustawy pomogłoby w zmobilizowaniu działaczy Stronnictwa do włączenia się w kampanię Komorowskiego, "wieszania plakatów, przekonywania sąsiadów, członków rodzin" do oddania głosu na urzędującego prezydenta.

- Jak to jest, że wszystkie siły polityczne w Polsce mówią, że nieuregulowanie tej kwestii jest problemem - mamy ciągle wracający temat kupowania ziemi na tzw. słupy, problem polegający na tym, że ziemia rolna w Polsce jest dużo tańsza niż gdzie indziej, problem tego, że nie tylko na rynku krajowym może dochodzić do spekulacji, np. na zasadzie kupowania gruntów rolnych, a po jakimś czasie występowania o ich odrolnienie, czy wreszcie problem przejmowania ziemi poprzez udziały w spółkach - a ustawy ciągle brak? - pytał Piechociński.

- Oczekujemy od naszego koalicjanta, by w piątek, jeśli jest taka możliwość formalno-prawna, zakończyć etap sejmowy ustawy o ochronie polskiej ziemi - podkreślił.

Posłowie krytykują projekt PSL w sprawie obrotu ziemią

Posłowie PO, PiS i SLD skrytykowali podczas obrad komisji projekt PSL ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Nowe przepisy mają chronić polską ziemię przed wykupem jej przez cudzoziemców.     Projekt trafił do dalszych prac w...
Wiceszef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Artur Dunin (PO), odnosząc się do postulatu szefa PSL,  powiedział PAP, że warto podjąć wszystkie działania, które mogą "posłużyć wygranej prezydenta Komorowskiego", a przyjęcie ustawy również może pomóc. Choć z drugiej strony wydaje mu się, że "nie tędy droga".

Poseł uważa, że powinno się przyjąć ustawę chroniącą ziemię, jednak w projekcie PSL należy niektóre zapisy poprawić, a kluczowe będzie tu stanowisko rządu.

W czwartek sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego zajmuje się projektem, mimo wtorkowej decyzji o przerwaniu prac do czasu uzyskania stanowiska rządu.

Projekt ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego ma chronić polską ziemię przed wykupem jej przez cudzoziemców. Zawiera takie rozwiązania jak zakaz zakupu państwowej ziemi powyżej 300 hektarów, konieczność udokumentowania źródeł pochodzenia środków na zakup ziemi, doprecyzowanie przetargu ograniczonego, konieczność osobistego prowadzenia gospodarstwa, zakaz sprzedaży zakupionej ziemi przez kilka lat.

Procedowany projekt ma zastąpić ustawę z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement