OC prawie dwa razy droższe niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2017,10:45 Aktualizacja: 19-04-2017,11:23
A A A

W marcu ubezpieczenie OC samochodu było średnio o 45 proc. droższe niż 12 miesięcy wcześniej. Obecnie za obowiązkowe ubezpieczenie auta trzeba zapłacić średnio 1054 zł, czyli o 326 zł więcej niż rok wcześniej.

Tak wynika z analizy porównywarki OC/AC mfind.pl Zdaniem ekspertów optymizmem może napawać fakt, że w pierwszym kwartale 2017 roku wzrost cen wyraźnie zwolnił. W marcu średnia stawka OC była wyższa ledwie o 2 proc. niż w styczniu. W tym samym okresie zeszłego roku wzrost wyniósł 13 proc.

oc, stawki oc, uokik, marek niechciał, ubezpieczenia komunikacyjne, firmy ubezpieczeniowe

UOKiK bada podwyżki OC. PZU sporo zyskało

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada przypadki znacznych podwyżek ubezpieczeń komunikacyjnych OC wprowadzonych przez firmy ubezpieczeniowe w ostatnich miesiącach - poinformował Marek Niechciał, prezes Urzędu. Szef UOKiK przyznał, że...

Jak wynika z analizy ponad 20 tys. kalkulacji, w porównaniu do zeszłego roku w minionym miesiącu najbardziej wzrosły ceny w Warszawie - aż o 79 proc. Z wysokimi podwyżkami muszą się również liczyć kierowcy w Opolu, Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy oraz Poznaniu, gdzie podwyżki przekroczyły 60 proc.

W marcu najwięcej za OC musieli zapłacić kierowcy we Wrocławiu - średnia cena OC wyniosła tam 1439 zł. Niewiele taniej jest w Szczecinie (1385 zł), Poznaniu (1316 zł) i Warszawie (1312 zł). Najtańszym OC w Polsce mogą się z kolei cieszyć mieszkańcy Rzeszowa (957 zł), Opola (957 zł) i Kielc (1001 zł).

Zdaniem ekspertów porównywarki mfind.pl podwyżki cen OC były związane m.in. z zakończeniem tzw. wojny cenowej, która przyniosła ubezpieczycielom ogromne straty. Na początku kwietnia prezes UOKiK Marek Niechciał poinformował, że Urząd bada przypadki znacznych podwyżek ubezpieczeń wprowadzonych przez firmy w ostatnich miesiącach.

Przyznał, że były czynniki, które uzasadniałyby wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Zwrócił uwagę, że koszty firm w ostatnich latach mogły istotnie wzrosnąć. Na przykład w wyniku wyroków sądowych samochody zastępcze w przypadku szkód należą się teraz nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj