O zbożach, trzodzie chlewnej i nawozach. Kolejne spotkanie ministra z organizacjami rolniczymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2023,11:10 Aktualizacja: 12-01-2023,11:10
A A A

Sytuacja na rynku zbóż, trzody chlewnej, nawozów, opłacalność produkcji rolnej oraz wykorzystanie OZE na terenach wiejskich były tematami Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z przedstawicielami Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Jak podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie, szef resortu podkreślił, że do Polski nie trafia już tzw. zboże techniczne, a całe zboże z Ukrainy jest poddawane kontroli przez odpowiednie służby.

Mateusz Morawiecki, Henryk Koalczyk, rynek zbóż, ceny nawozów

Organizacje rolnicze gościły u premiera

Premier Matusz Morawiecki i Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa spotkali się z związkami zawodowymi rolników. Dyskusja dotyczyła cen zbóż i nawozów, funduszu gwarancyjnego i wsparcia produkcji trzody chlewnej. "Zakończyło...

Wykonywane są również na obecność pozostałości pestycydów. Kowalczyk poinformował też, że po licznych kontrolach "krzyżowych" kilka spraw związanych z tzw. zbożem technicznym zostało skierowanych do prokuratury.

Odnosząc się do sytuacji na rynku trzody chlewnej, minister zaznaczył, że procedowana jest ustawa dotycząca paliwa rolniczego dla producentów trzody chlewnej oraz przygotowane zostały rozwiązania legislacyjne dotyczącej dalszej pomocy dla producentów świń.

Wicepremier poinformował również o wystąpieniu do Komisji Europejskiej w sprawie modyfikacji dotyczących dobrostanu zwierząt w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

- W zakresie dobrostanu zwierząt oddzieliliśmy poszczególne działania od siebie i obecnie jesteśmy na etapie zatwierdzenia przez Komisję Europejską - powiedział minister. Zwrócił ponadto uwagę, że istotne jest, aby nowe rozwiązania weszły w życie jeszcze przed 15 marca.

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych działa w oparciu o ustawę o organizacjach społeczno-zawodowych rolników z 8 października 1982 roku. Została utworzona w 1991 roku. Jej członkami jest 28 organizacji branżowych. Federacja jest członkiem unijnej organizacji Copa-Cogeca reprezentujących europejskich rolników wobec KE.
 

Poleć
Udostępnij