Niemiecki minister rolnictwa zarzuca Polsce "niepełną solidarność" z Ukrainą. Jest odpowiedź

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Grodecki PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2023,9:10 Aktualizacja: 19-09-2023,9:15
A A A

Takie słowa to wyraz zupełnie nieuzasadnionej buty, a desperacka próba pozowania na moralistów może budzić jedynie politowanie. Dziś Polska ma prawo podejmować decyzje, które chronią naszą gospodarkę i nasze rolnictwo - przekazała PAP Radosław Fogiel (PiS), odnosząc się do słów ministra rolnictwa Niemiec Cema Ozdemira.

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów - Polski, Węgier, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Po tej decyzji Warszawa, Budapeszt i Bratysława przedłużyły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.

ukraina, zakaz, zboże, embargo, usa, kirby

Biały Dom o polskim embargu na ukraińskie zboże: to są suwerenne decyzje

Blokada importu ukraińskiego zboża na wewnętrzne rynki przez Polskę i inne kraje jest ich suwerenną decyzją i hipokryzją byłoby, gdybyśmy wymuszali na nich zmianę - powiedział w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby....

Solidarni, kiedy wam to pasuje

Minister rolnictwa i polityki żywnościowej Niemiec Cem Ozdemir stwierdził w poniedziałek, że KE podjęła "słuszną decyzję" o zniesieniu zakazu i oskarżył kraje Europy Wschodniej, w tym Polskę, o "niepełną solidarność" z Ukrainą. "Kiedy wam to pasuje, jesteście solidarni, a kiedy wam to nie pasuje, nie jesteście" - powiedział polityk cytowany przez "Financial Times".

Do słów Ozdemira odniósł się we wtorek szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS).

"Niemiecki minister, przedstawiciel kraju, który wstrzymywał pomoc finansową dla Ukrainy i sankcje oraz blokował sojuszników, chcących przekazać uzbrojenie, jest ostatnią osobą, która powinna dzielić się dziś komentarzem, zwłaszcza komentarzem pod adresem Polski" - podkreślił polityk.

Wyraz zupełnie nieuzasadnionej buty

Jak dodał, "Polska przeznaczyła około 2 proc. PKB na pomoc dla Ukrainy, przyjęła miliony uchodźców, przekazuje sprzęt wojskowy i pomaga od pierwszych dni wojny".

muller, rzecznik rządu, polska, ukraina, skarga, wto, zakaz, import, zboże

Rzecznik rządu: skarga Ukrainy do WTO nie robi na nas wrażenia, podtrzymujemy swoje stanowisko

Podtrzymujemy swoje stanowisko, skarga Ukrainy do WTO (Światowej Organizacji Handlu) nie robi na nas wrażenia, nie mamy zamiaru z tego powodu cofać się z embarga, które wprowadziliśmy – oświadczył w poniedziałek w Polsat News rzecznik...

"To polski premier musiał przekonywać niemieckiego kanclerza do większego zaangażowania i to Polska musiała budować koalicję w sprawie czołgów Leopard, by zmusić Niemcy do działania" - zauważył Fogiel.

"Takie słowa to wyraz zupełnie nieuzasadnionej buty, a desperacka próba pozowania na moralistów może budzić jedynie politowanie. Dziś Polska ma prawo podejmować decyzje, które chronią naszą gospodarkę i nasze rolnictwo" - oświadczył poseł PiS.

"Pomagamy Ukrainie, ale interes Polski i Polaków jest dla nas priorytetem. A Niemcy zamiast pouczać innych na temat solidarności, powinny zaangażować się w działania na rzecz stworzenia korytarzy i sprawnego tranzytu ukraińskiego zboża poza Unię Europejską" - podkreślił Fogiel. 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!