Nie zamawiał rzepaku, a dostał fakturę. Oszukańczy biznes przerwany

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
03-10-2018,13:10 Aktualizacja: 03-10-2018,13:17
A A A

Zaczęło się od zgłoszenia o niezamawianym rzepaku, a skończyło na zatrzymaniu 4 osób i zarzutach nielegalnego wykorzystania danych osobowych, wielotysięcznego oszustwa na przedsiębiorcach oraz uszczuplenia w podatku VAT sięgające miliona zł.

Mowa o śledztwie, jakie realizowali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie (woj. małopolskie) od początku sierpnia. Wówczas przyjęli zgłoszenie od mężczyzny, który dostał fakturę za niby zakupiony rzepak. Twierdził, że nigdy nie zamawiał takiego towaru i czuje się oszukany.

miód, fałszowanie miodu, produkcja miodu, pszczelarstwo, Kandolf Borovsak

Woda z cukrem, melasa albo syrop zamiast miodu. Oszuści nie próżnują

Co siódmy miód z przebadanych próbek z całego świata jest sfałszowany. Popyt na ten produkt rośnie, gdy pszczoły w wyniku zatrucia środowiska naturalnego produkują go coraz mniej. Ceny zatem rosną, a oszuści znaleźli...

Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że jedna z firm działających na terenie kraju realizowała spływające do niej zamówienia na zboża oraz środki ochrony roślin. Zamówienia pochodziły od różnych osób zamieszkałych na terenie powiatu tarnowskiego i teoretycznie do nich był wysyłany towar.

Teoretycznie, bo osoby figurujące w zamówieniach nie ujrzały na oczy zbóż czy pestycydów (adres dla dostawy podawano inny niż zamawiającego). Za to trafiały do nich... faktury do zapłacenia.

"Trop prowadził do pewnej tarnowskiej rodziny, która posiadała znaczne połacie pola, na których uprawiane były rożne zboża. To właśnie tam trafiały wszystkie złożone zamówienia. Pola były ‘obrabiane’ przez okolicznych rolników, którzy w zamian za wykonaną usługę otrzymywali zapłatę z postaci płodów rolnych lub środków ochrony roślin" - opisuje proceder tarnowska komenda policji.

Według ustaleń stróżów prawa, familia wykorzystywała różne osoby, skupione wokół niej, zamieszkałe w Tarnowie i powiecie tarnowskim do uzyskiwania danych osobowych (najczęściej chodziło o te bez stałego miejsca zamieszkania, bez pracy), potrzebnych do zakupu i legalizowania kart operatorów telefonii komórkowej.

pieniądze, oszustwo, policja, ministerstwo rolnictwa, europejski rejestr ekologicznych producentów rolnych

Oszuści polują na rolników. Domagają się wpłaty 280 złotych

Wśród rolników ekologicznych rozpowszechniane są nieprawdziwe informacje o rzekomym powstaniu Europejskiego Rejestru Ekologicznych Producentów Rolnych oraz o potrzebie uiszczenia opłaty w wysokości 280 zł za wpis do tego...

Z tych numerów był zamawiany towar bezpośrednio od producentów i hurtowników. I w ten sposób kilkanaście podmiotów handlujących nawozami, pszenicą oraz rzepakiem zostało oszukanych na kwotę około 150 tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu cztery osoby związane z przestępczym procederem ujęto w miejscu zamieszkania w Tarnowie. Jedna z nich (36-latek) była poszukiwana, więc do zatrzymania wykorzystano policjantów Nieetatowej Grupy Realizacyjnej KMP w Tarnowie.

Wobec dwóch zatrzymanych - wspomnianego 36-latka oraz 65-letniego mężczyzny - sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy w związku z naruszeniem art. 271 par. 3 Kodeksu karnego (poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej). Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

"Dodatkowo przeciwko 36-latkowi prowadzone są dwa postępowania w tarnowskiej prokuraturze, gdzie zarzucane są mu przestępstwa określone w art. 271 par. 3 kk, w których to uszczuplenia w podatku VAT sięgają kwoty prawie 1 miliona złotych" - dodają śledczy z tarnowskiej KMP.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
TRANSMISJA NA ŻYWO - EKMA