Minister o pomocy dla rolników: to nie jest żadne rozdawnictwo, tylko patrzenie w przyszłość

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bartłomiej Pawlak PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
28-08-2023,7:20 Aktualizacja: 28-08-2023,1:45
A A A

Obecny czas dla polskiego rolnictwa – ze względu na wojnę na Ukrainie – nie jest łatwy, ale jednocześnie rozwija się ono bardzo dynamicznie - mówił w niedzielę do rolników minister rolnictwa Robert Telus podczas wystawy rolniczej Rol-Szansa 2023 w Piotrkowie Trybunalskim.

Jak przyznał podczas wizyty na targach szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi, obecny czas dla polskiego rolnictwa – ze względu na wojnę na Ukrainie – nie jest łatwy, ale - jak dodał - jednocześnie rozwija się ono bardzo dynamicznie.

minister, telus, spotkanie, opzzrior, dopłaty, transport, zboże

Telus: jak dotąd nie ma zgody Komisji Europejskiej na dopłaty do transportu zboża

Nie ma jak dotąd zgody Komisji Europejskiej na dopłaty do transportu zboża – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że zrealizowano 13 z 16 postulatów sformułowanych w porozumieniu z...

Jesteśmy z wami nie tylko na dożynkach

"Te ostatnie lata, lata pandemii i wojny na Ukrainie oraz tej ekonomicznej i gospodarczej powodują, że coraz mocniej i poważniej zastanawiamy się nad tym, co jest bardzo ważne, czyli bezpieczeństwem żywnościowym. To wy rolnicy, to my rolnicy, bo również nim jestem, dbamy o bezpieczeństwo żywnościowe całego kraju" – powiedział Telus, dziękując rolnikom za trud na roli oraz miłość do ziemi.

"W imieniu rządu Rzeczypospolitej chcę powiedzieć jedno: że jesteśmy z wami nie tylko na dożynkach, nie tylko na targach, nie tylko wtedy, gdy jest radośnie i miło, ale jesteśmy z wami, a może przede wszystkim wtedy, gdy jest trudno. Wtedy, gdy nasze rozmowy są pełne emocji, z wielką troską i bólem. Wtedy również jesteśmy z wami, żeby po pierwsze zdobyć wiedzę i żeby wam pomóc przetrwać ten trudny czas" – podkreślił szef MRiRW.

Dlatego – jak dodał – w związku z wojną w Ukrainie rząd przeznaczył na różnego rodzaju pomoc dla rolników 15 mld zł, z czego 10 mld zł ma trafić na polską wieś w tym roku.

Nie rozdawnictwo, a patrzenie w przyszłość

"To nie jest żadne rozdawnictwo, jak niektórzy próbują to nazwać. Nie jest to rozdawnictwo, tylko patrzenie w przyszłość" - mówił Telus. Jak zaznaczył, to pomoc dla polskiego rolnika, by przetrwał trudną wojenną chwilę, "aby polskie rolnictwo po pierwsze przetrwało, po drugie się rozwijało, bo wiemy, że jest to bezpieczeństwo żywnościowe".

minister, telus, żniwa, zboże, jakość, białko, pszenica, pszenica konsumpcyjna, pasze, choroba grzybicza

Minister przyznaje: pojawiają się problemy z jakością pszenicy. Zboże ma mniej białka

Tegoroczne plony są porównywalne z ubiegłorocznymi, ale gorzej jest z jakością zbieranej pszenicy, która ma mniej białka. Może wystąpić sytuacja, że pszenicy konsumpcyjnej będzie nam brakować, a paszowej będziemy mieć za dużo –...

Szef MRiRW podczas wizyty na targach wręczył pracownikom Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach oraz rolnikom z woj. łódzkiego odznaki honorowe "Zasłużony dla Rolnictwa".

W niedzielę po południu minister Telus wziął udział w zorganizowanym w Skierniewicach drugim wojewódzkim etapie konkursu kulinarnego Bitwa Regionów.

Odbywająca się pod patronatem resortu rolnictwa i rozwoju wsi 31. Promocyjno-Handlowa Wystawa Rolnicza Rol-Szansa 2023 organizowana jest przez piotrkowski oddział Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Na błoniach zamku w Bykach prezentuje się ponad 200 wystawców. To okazja do spotkania dystrybutorów maszyn rolniczych oraz środków do produkcji rolniczej, ekspertów, przedstawicieli ośrodków doradczych, hodowców oraz rolników sprzedający niskoprzetworzoną żywność.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu