Miliony dla kół gospodyń wiejskich. Złożono tysiące wniosków o wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2019,11:25 Aktualizacja: 07-09-2019,9:59
A A A

Wieś nie jest problemem, czy jakimś obciążeniem dla państwa; jest ona szansą i zasobem, który może pomóc w rozwoju gospodarczym kraju - powiedział w piątek na spotkaniu w Barcinie (woj. pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister na konferencji w Barcinie "Wspieranie, promowanie i rozwój polskiej wsi", zwrócił uwagę, że wprowadzane w ostatnim czasie zmiany już wyzwoliły społeczne inicjatywy.

koło gospodyń wiejskich, arimr, wsparcie dla rolnictwa, pomoc dla kół gospodyń wiejskich

Koła gospodyń wiejskich wnioskują o ponad 20,6 mln złotych

Do końca czerwca br. koła gospodyń wiejskich złożyły blisko 6 tys. wniosków o wsparcie finansowe na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł - podała w środę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na pomoc dla kół w tym roku...

"Wprowadzając nowe przepisy w sprawie Kół Gospodyń Wiejskich, które dały im osobowość prawną, nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że będzie to tak duży impuls do ich rozwoju" - przyznał cytowany w komunikacie resortu minister. Dodał, że koła pełnią ważną rolę w środowisku wiejskim.

Zwrócił uwagę, że te przepisy pozwalają na ubieganie się przez koła o wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 5 tys. zł. W tym roku w budżecie jest na ten cel 40 mln złotych. Złożonych zostało już ponad 6 tys. wniosków.

- Koła powstają nie dla tych paru tysięcy złotych. One powstają, bo kobiety wiejskie zawsze były aktywne, z inicjatywą, a teraz już nie muszą się obawiać, że będą ścigane za sprzedaż na festynie zrobionych przez siebie np. pierogów, czy ciasta - powiedział minister Ardanowski.

Ardanowski podkreślił również rolę, jaką pełnią na terenach wiejskich Ochotnicze Straże Pożarne.

- Nie wyobrażam sobie polskiej wsi bez strażaków ochotników, jak i bez kół gospodyń wiejskich - podkreślił szef resortu rolnictwa. Jednocześnie zaznaczył, że są to dwie bardzo ważne, "wręcz instytucje", które swoją pracą przyczyniają się do silnej integracji środowiska wiejskiego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement